Alman Sağlık Bakanı uyardı: Yerel tehlikeler ülke çapına yayılabilir

Alman Sağlık Bakanı uyardı: Yerel tehlikeler ülke çapına yayılabilir

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yerel vaka artışlarının hızla ülke çapına yayılabileceği konusunda uyarıda bulundu ve yeniden bir “lockdown” olasılığına işaret etti.

Federal Almanya'daki bazı bölgelerdeki enfekte sayısındaki artışın, ülkenin geri kalanı için hiçbir risk oluşturmadığı anlamına gelmediğini kaydeden Bakan Spahn, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletindeki yeniden uygulanan “lockdown”u savundu ve “Bu uygulama aslında  tüm yurttaşlara yardım ediyor” dedi. 


Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yerel vaka artışlarının hızla ülke çapına yayılabileceği konusunda uyarıda bulundu ve yeniden bir “lockdown” olasılığına işaret etti

Alman kamu televizyon kurumu ARD'ye açıklamalarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, “Virüsü hafife alırsak,  çok hızlı bir şekilde tekrar yayılacak” dedi. Tönnies et grubundaki vaka sayılarındaki patlamanın ardından eyaletteki korona tedbirlerinin  yeniden uygulamaya geçmesinin yarattığı hayal kırıklığını ise anladığını söyledi. Spahn ancak bunun hem yerel hem de ülke çapında halkı korumak için gerekli olduğunu söyledi.

Eyalette kapalı alanlardaki sosyal ve kültürel aktivitelere yeniden izin verilmiyor, sergiler ve müzelerin yanı sıra barlar, spor salonları ve saunalar tekrar kapatıldı. Buna karşılık mağazalar ve restoranlar açık kalıyor. Restoranlarda ise sadece aynı hane halkı ile birlikte oturmak serbest bırakılıyor.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT