Alman sağında herkes çıkış yolu arıyor: Hür demokratlarda “Genel Sekreter” savaşı

Alman sağında herkes çıkış yolu arıyor: Hür demokratlarda “Genel Sekreter” savaşı

Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner, eylül ayında gerçekleşecek parti kongresinde Linda Teuteberg’in halefi olarak Volker Wissing’i genel sekreteri olarak görmek istediğini ilan etti. Ama Teuteberg’in makamını bırakmaya hiç niyeti yok.

Kan kaybeden ve anketlerde oy oranı yüzde 6’larda dolaşan FDP, personel değişikliğiyle çağı yakalamayı ve oylarını yeniden yükseltmeyi hedefliyor. 

Parti lideri Christian Lindner uzun süredir kimyasının uyuşmadığı genel sekreteri Linda Teuteberg’i çoktan gözden çıkardı bile. Lindner, Teuteberg’e savaş açsa da genel sekreterin gitmeye hiç gönlü yok. Christian Lindner’in  genel sekreteri Teuteberg’e şimdilik sabır gösterdiği konuşuluyor. 

“ÜLKE DEĞİŞTİ FDP DE DEĞİŞMELİ”

Linda Teuteberg’in koltuğunun sallanmasında sadece parti lideri Lindner’in parti üst düzeyinde kadro değişimine gitme isteği etkili değil. Genel Sekreter Linda Teuteberg’in performansından parti yönetim kurulu ve başkanlığı da memnun değil. 

FDP’nin Almanya’daki değişen duruma ayak uydurmasını ve bu nedenle “personel” değişikliğine gidilmesi gerektiğini savunan Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı  Lindner, “Ülkedeki sorunlar değişti, dolayısıyla FDP’nin de tematik profili değişiyor” dedi. Tagesschau.de haber sitesinde yer alan habere göre de Lindner, ekonomi ve mali politikalar uzmanı olan Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakan Yardımcısı Volker Wissing’i ısrarla genel sekreter olarak görmek istiyor. 

FDP’NİN GÜNLERİ SAYILI MI?

Öte yandan FDP hafta sonunda düzenlediği ve bin üyesinin katıldığı dijital buluşmada yeni seçim kampanyası için yol haritasını belirledi. İnternetten yayımlanan etkinliğin açılışı Genel Başkan Christian Lindner ve Genel Sekreteri Linda Teuteberg tarafından gerçekleştirildi.  

Haftalardır, Wissing’in  Teuteberg’in yerine genel sekreter olacağına dair ortalıkta dolaşan  söylentilerle ilgili “FDP’nin günleri sayılı” yorumu yapılıyor. Personel değişiklikleri ile FDP, partinin mevcut düşüş eğilimini durdurmayı amaçlıyor. 

FDP’nin çağı yakalayamadığı iddiaları yoğunlaşırken, anketler de partinin oy oranının yüzde 5-6 aralığında seyrettiğini ortaya koyuyor. Bu oranın seçim barajına çok yakın olması, partinin önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde barajın altında kalabileceği yorumlarını artırıyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: FOTO: www.christian-lindner.de / Video – Ekran Görüntüsü

HABERE YORUM KAT