Alman polisinin bir bavulda yakaladığı 40 kilo et imha edildi: İşte nedeni...

Alman polisinin bir bavulda yakaladığı 40 kilo et imha edildi: İşte nedeni...

Hannover Havalimanı'nda gümrük memurları 40 kilogramlık soğutulmamış et ve balık ürününe el koydu.

Almanya'da gümrük memurları ilginç bir el koyma işlemine imza attı. Hannover Havaalanı'nda görevli memurlar, Cuma günü Benin'den dönen bir kadın yolculunun "acele bagaj" olarak adlandırılan valizlerini kontrol ettiklerinde oldukça şaşırdılar.

Beş valizden ikisi her zaman karşılaştıkları gibi giysi ya da benzer eşyalarla değil, toplamda yaklaşık 40 kg'lık soğutulmamış et ve balık ürünleriyle doluydu.

Hannover'deki ana gümrük ofisinin basın sözcüsü Enrico Bacher, konuya dair açıklamasında, "Ne yazık ki yolcuların valizlerinde et ürünlerine rastlamamız alışılmadık bir durum değil, ancak bu miktar deneyimli meslektaşlarım için bile alışılmadık bir bulguydu" ifadelerini kullandı.

Peki bu ilginç el koyma işleminin sebebi ne?

Hayvan sağlığı düzenlemeleri nedeniyle, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen et ürünleri işlemsiz ithal edilemiyor. Balıkçılık ürünleri ise toplam ağırlığı 20 kg'ı aşmadığı sürece genel olarak ithal edilebiliyor. Ancak veterinerlik bürosuyla yapılan istişareler sonucunda tüm gıda maddelerine çapraz bulaşma ihtimali göz ardı edilemediğinden, iki valizin tamamına el konuldu ve ve ürünler imha edildi.

VETERİNER KONTROLÜ GEREKİYOR

Yolcuların kişisel tüketim amacıyla bagajlarında taşıdıkları hayvansal menşeli ürünlerin ithalatında bile hayvan hastalıklarının ortaya çıkması göz ardı edilemeyeceğinden, 2019/2122 sayılı Yetkilendirilmiş Tüzük (AB) uyarınca bu tür ürünlerin AB'ye ithalatında sıkı veterinerlik düzenlemeleri uygulanıyor.

Et, süt ve bunlardan yapılan peynir veya sosis ürünleri gibi ürünlerin özel olarak ithal edilmesi halinde, bu malların ticari ithalat sevkiyatlarıyla aynı veterinerlik gerekliliklerini karşılaması gerekiyor.

Düzenlemeler, bu tür ürünleri taşıyan yolcuların, Avrupa Birliği'ne girerken bir sınır denetim noktasında ürünleri veteriner kontrolünden geçirmesi gerektiği anlamına geliyor. Buna ek olarak, ürünlere, belirtilen sağlık sertifikaları ve geçerli bir refakat belgesinin de eşlik etmesi gerekiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT