Alman parlamenter aşırı sağı karmakarışık: Kalbitz görevlerinden istifa etti

Alman parlamenter aşırı sağı karmakarışık: Kalbitz görevlerinden istifa etti

Selamlaşırken halefi Dennis Hohloch’un dalağını patlatan aşırı sağ kanadın temsilcisi Andreas Kalbitz, Brandenburg AfD Meclis Grup Başkanlığı’ndan ve eyalet teşkilat başkanlığından istifa etti.

AfD’nin neonazi kökenli tartışmalı siyasetçisi Andreas Kalbitz baskılara dayanamayarak sağ popülist parti AfD’nin Brandenburg Meclis Grup Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı. 

Halefi Dennis Hohloch’u parlamentoda selamlaşırken ağır yaralayan ve dalağını patlatan Kalbitz ani istifasını Alman Basın Ajansı DPA’ya da doğruladı. 

“GECİKMİŞ VE KAÇINILMAZ KARAR”

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Eşbaşkanı Jörg Meuthen istifa kararını “kaçınılmaz” olarak niteledi. Meuthen, “Sayın Kalbitz'in Brandenburg AfD Parlamento Grup Başkanlığı olarak görevinden istifa etme kararı, kaçınılmaz ve gecikmiş bir karar” dedi.

2013 yılında  AfD’ye katılırken  geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizlediği ortaya çıkınca partiden ihraç süreci başlatılan Kalbitz, AfD Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığını kaybetmiş ve AfD Eyalet Meclis Grubu Başkanlığı da askıya alınmıştı. Andreas Kalbitz 4 Ağustos’ta meclis grup başkanlığını kaybetmişti.

Kalbitz’in itirazı ile yargıya yansıyan durumu Berlin Eyalet Mahkemesi’nde 21 Ağustos'ta görülecek.

“YIRTIK DALAKLA HASTANEDEYİM”

Öte yandan salı günü selamlaşırken dalağını patlattığı halefi Hohloch'un hastaneye kaldırılmasının ardından, olay partide büyük karışıklığa neden oldu. Hohloch Twitter'da yaptığı paylaşımda “Dedikodu kaynıyor ve neredeyse taşmak üzere.  Evet, şu anda hala yırtık bir dalakla hastanedeyim” sözlerine yer verdi. Hohloch'un tedavisi bir Berlin’deki bir klinikte devam ediyor. 

“PARTİYE DÖNMEMDEN KORKUYORLAR”

Potsdam Cumhuriyet Savcılığı ise Kalbitz hakkında soruşturma başlattı. Savcılık sözcüsü, “Bunu resen, basın haberlerine dayanarak başlattık” dedi. 

İstifa etmeden önce bir açıklama yapan Kalbitz, halefi Dennis Hohloch’u hastanelik ettiğine dair söylentiler çıktığını söylemişti. Kalbitz “Anlaşılan benden artık her şeyi bekliyorlar. Cuma günü Berlin Eyalet Mahkemesi’ndeki davayı kazanıp yeniden parti üyesi olmamdan korkanların parti içi karalama tiyatrosu bu. Beni ille de partiden uzaklaştırmak istiyorlar” sözleriyle sitemde bulunmuştu.

+49 – BERLİN

FOTO: Martin Schutt/DPA

HABERE YORUM KAT