Alman ordusunda yeni skandal: Kadın asker seks yapmaya mı zorlandı?

Alman ordusunda yeni skandal: Kadın asker seks yapmaya mı zorlandı?

Alman ordusundaki bir başçavuşun Gera'da iki kadın askere cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor. Ayrıca tecavüzle suçlanan başçavuş Gera’da yargıç karşısına çıktı. Peki ya Alman ordusunda cinsel taciz olayları ne derece yaygın?

Alman silahlı kuvvetlerinde cinsel taciz olayları, korona nedeniyle biraz geriledi, ancak yine de skandal nitelikli olaylar yargı konusu oluyor. Yeni bir davanın iddianamesine göre, cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan 46 yaşındaki bir başçavuş daha önce ilişkisi olduğu kadın askerin çıplak pozlarının yer aldığı fotoğraflarla şantaj yaptı. Başçavuş, eğer kendisiyle cinsel ilişkiye girmezse, bu fotoğrafları kadın askerin yeni sevgilisine göstermekle tehdit etti.

urn-newsml-dpa-com-20090101-200820-99-233990-large-4-3-67.jpg

(Foto: Jan Woitas / DPA)

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre, olay Gera'daki bir kışlanın personel binasının bodrum katında meydana geldi. Gera Mahkemesi’nde yargılanan başçavuşun bir başka kadın askere de sarkıntılık yaptığını bildiren savcılık, kadın askeri iradesi dışında ağzından öptüğünü ve “Sen de istiyorsun” dediğini açıkladı.

KORONA, TACİZİ ENGELLİYOR MU?

Öte yandan son yıllarda Alman ordusunda cinsel taciz olaylarında artış gözlendi. Federal Meclis Savunma Komiseri Eva Högl 2014 yılında 64 olay bildirilirken, geçen yıl bu takamın 345’e tırmandığını bu yıl ise 131’e düştüğünü söyledi. Högl bu yılki düşüşle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Düşüş korona yüzünden olabilir. Evden çalışma var ve alkollü partiler yok. Söylenebilecek tek şey, artan alkol tüketiminin, toplumun geri kalanında olduğu gibi, cinsel tacizin artmasına yol açmasıdır. Alman ordusu artık birçok alanda cinsel taciz iddialarına daha duyarlı davranıyor. Bugün, bu tür olaylar rapor ediliyor.”

+49 - GERA

FOTO: kapak / hossein gholami on Unsplash

HABERE YORUM KAT