Alman ordusunda mühimmat soruşturması: 60 bin mermi kayıp

Alman ordusunda mühimmat soruşturması: 60 bin mermi kayıp

Alman ordusunun envanterinde bulunan farklı kalibrelerde yaklaşık 60 bin mermi kayıp. İhmalkârlık ve suç ihtimalleri üzerinde duran ordu konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bilmecenin siyasi sonuçları da olabilir.

Alman ordusunun (Bundeswehr) “sırra kadem basan” on binlerce mermilik mühimmatıyla ilgili incelemenin, siyasi gündemi karıştırmasından korkuluyor. 
Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklamalarda bulunan Almanya Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, mühimmatın nasıl ve nereye kaybolduğuna henüz açıklık kazandırılamadığını kaydetti. Sözcü, “Ortada bir suç söz konusu olduğunda elbette olaya başsavcılık dahil olur” ifadesini kullandı. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Die Welt gazetesi daha önce, 2010 yılından bu yana 60 bin atımlık mühimmatın kayıplara karıştığını yazmış ve bu haberi, Alman hükümetinin muhalefetteki çeşitli meclis gruplarının yönelttiği soruya verdiği yanıtta aktardığı resmi verilere dayandırmıştı.


Söz konusu verilere göre, kayıplara karışan, çeşitli kalibrelere sahip 96 bin merminin yalnızca yaklaşık 36 bini bulunmuş durumda. Nerede olduğu muamma olan 48 bin mermilik mühimmatın, Alman Komando Özel Kuvvetleri (KSK) bünyesinde kaybolduğu ve sözü edilen verilere yansıtılmadığı belirtiliyor. Bu “son durağın” ise siyaset sahnesini karıştırmasından endişe ediliyor. 


Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Şimdi yoğun bir soruşturma yürütüyoruz ve yalnızca KSK içinde değil, tüm ordu içerisinde, süreci değerlendiriyoruz” dedi. Mühimmatın dikkatsizlik ve ihmalkârlık sonucu belirli görev bölgelerinde unutulmuş veya bir suç unsuru teşkil edecek şekilde çalınmış olabileceği ihtimallerinin hesaba katılması gerektiğini belirten sözcü, durumun açıklığa kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Sözcü, soruşturma konusunda devlet kurumlarının işbirliği yaptığını da vurguladı.


KSK birkaç hafta önce, bünyesindeki bir bölükte aşırı sağcılığın mevcut olduğu suçlamalarıyla yeniden gündeme gelmiş ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in girişimiyle KSK bünyesindeki söz konusu bölüğün lağvedilmesine karar verilmişti.


+49 – BERLİN
 

HABERE YORUM KAT