Alman medyasının parmakla gösterdiği Türk: 38 odalı otelini evsizlere açtı!

Alman medyasının parmakla gösterdiği Türk: 38 odalı otelini evsizlere açtı!

Diyarbakır’dan Almanya’ya göç eden bir ailenin çocuğu olan Murat Kaya, 38 odalı otelini sert kış koşullarında sokakta kalanlara açtı.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre Hessen eyaletine bağlı Giessen kentindeki Liebig Oteli’ni evsizlere açan Kaya, böylece büyük bir iyilik hareketini de başlattı. Murat Kaya’nın örnek davranışına uzun yıllardır Almanya’da yaşayan altı Türk arkadaşı da destek verince sokakta yaşayan onlarca insanın karnı doydu ve eksi 10 dereceye kadar düşen gece soğuklarında sıcak bir odaya sahip oldular. Murat Kaya, “Bu soğukta onları ölüme terk edemezdim. Market ve restoranımızdan gelen yiyeceklerle karınlarını doyuruyoruz” dedi. 

38 ODADAN 30'U

Almanya’nın Türkiye’den talep ettiği işçilerin ilk kafilesiyle ülkeye giden bir ailenin çocuğu olan Murat Kaya, örnek yardım hareketi ile dikkat çekiyor. Hessen eyaletine bağlı Giessen’de 38 odalı Liebig Oteli’ni iki yıl önce satın alan Murat Kaya, hem koronavirüs salgını hem de sert geçen kış koşulları nedeniyle evsizlerin büyük tehlike altında olduğunu gördü. Orta Almanya’daki kentte havanın eksi 10 dereceye kadar düşmesiyle Kaya, otelindeki 38 odadan 30 tanesini iki aylığına ücretsiz bakım evine dönüştürdü. Ordnungsamt’a (Kamu Güvenliği Bürosu) başvuran Murat Kaya, otelinde her bir evsizin iki hafta kalabileceğini ve Mart sonuna kadar bu hizmeti verebileceğini belirtti. Evsizlerin özellikle tren istasyonunun yakınında olduğunu gören Kaya, doğrudan onlara ulaşarak da oteline davet etti. İki hafta önce başladığı hizmet için önceleri 3-4 evsizin geldiğini ama ilerleyen günlerde rakamın 14-15’e kadar çıktığını gören Kaya, hepsine sıcak ve güvenli bir ortamın yanında günde bir öğün yemek vermeye başladı. 

RTL ALMANYA’DA TANITTI

Evsizler için başlatılan iyilik hareketine kısa sürede Murat Kaya’nın arkadaşları da katıldı. Uzun yıllardır Giessen’de yaşayan Hüseyin Demirel, Rıza Duran, Mustafa Yavuzer, Bubo Kaya, Oktay Akay, Rasim Dakmaz ve Selda Demirel de evsizler için para ve yardım toplayarak dağıtmaya başladı. Arkadaşlarının desteğiyle yardım hareketini büyüten Murat Kaya, restoranında yaptırdığı yemekleri paketleyerek resmi kurumların belirlediği adreslere dağıtmaya yöneldi. İki hafta önce başlayan iyilik hareketi RTL tarafından Almanya’ya da tanıtıldı. 


‘YARDIMSEVERLİK ANNE VE BABAMIZIN MİRASI’

Almanya’ya 1964 yılında yerleşen gurbetçi bir ailenin 10 çocuğundan biri olduğunu belirten Murat Kaya, “Yardımseverliğimiz anne ve babamızdan bize en büyük mirastır. Babam manavında ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sebze meyve dağıtmış. Manavı devralan kardeşim aynısını devam ettiriyor. Ben de iki yıl önce aldığım otelin insanların sorunlarına çare olmasını istedim. Evsizlerin soğuktan donabileceğini ya da hijyene en çok ihtiyaç duyulan koronavirüs günlerinde hasta olabileceklerini düşündüm. 30 odayı kimseye kiralamıyorum ve sadece evsizlerin hizmetine sunuyorum. Aynı anda 10-15 evsiz kalabiliyor. Yıkanabiliyorlar ve öğle yemeklerini yiyebiliyorlar. Soğukta dışarı çıkmamaları için 24 saat kalmalarına izin veriyorum” dedi.


SOĞUKLAR GEÇENE KADAR SÜRECEK

Arkadaşlarının desteğiyle iyilik hareketinin Hessen eyaleti çapında bilindiğini belirten Kaya, “Almanya sert kış koşullarıyla mücadele ediyor. Havalar düzelene kadar otelim evsizlerin hizmetinde. Otele gelenler genellikle Alman evsizler. İyilik yapmanın milleti, dini, dili olmadığı için buradaki tüm arkadaşlarım aynı samimiyetle yardım ediyor. Duyarlı arkadaşlarımın desteğiyle koronavirüs ve sert kış koşullarında evsizlere yardıma devam edeceğiz” diye konuştu.

Not: Haber ve fotoğraflar Milliyet Gazetesi'ne aittir, Artı49 okurları için aslına sadık kalınarak alıntılanmıştır. 

HABERE YORUM KAT