Alman makineleri ihracatı tıkandı: Temel sektörde yüzde 23’ü bulan düşüş

Alman makineleri ihracatı tıkandı: Temel sektörde yüzde 23’ü bulan düşüş

Alman makinelerinin dışsatımında koronavirüsün olumsuz etkisi gündemde. “Eski mutlu rekor günlerine” dönüş için ise sektörün önünde engebeli bir yol var.

Alman mucizesini yarattığı ileri sürülen Alman makine imalat sanayiinde zor günler yaşanıyor. Yılın ikinci üç aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre makine ihracatındaki gerileme yüzde 22,9 oldu. Sektör birliği VDMA’dan yapılan açıklamada, satışlar 35,2 milyar avroya kadar düştü. 

Oysa koronavirüs patlamadan önce, bu yılın ilk üç ayında makina imalat sanayiindeki ihracat artışı geçen yılın aynı dönemine yüzde 5’i bulmuştu. Virüsle birlikte büyük bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. 

GERİLEME BÜYÜK, AMA...

Yılın ilk altı aylık döneminde, sektörel ihracatın bu yükseliş ve düşüşleri birlikte hesaplandığında, yüzde 14’lük gerileme saptandı. 2009 yılında dünya ölçeğindeki ekonomik ve finansal krizde de o yılın ilk altı ayında hemen hemen yüzde 23’lük bir ihracat düşüşü yaşanmıştı.

VDMA Başekonomisti Ralph Wiechers, durumun son birkaç ayda görece ılımlı bir hal aldığını, yine de bir normale dönüşten söz edilemeyeceğini, böyle bir dönüş için Alman ekonomisinin önünde engebeli bir yol bulunduğunu bildirdi. Wiechers, “İhracat işinde tekrar normale dönebilmek için makine imalat sanayii ürünlerinin alıcısı olan ülkelerin çoğunun pandeminin sonuçlarını denetim altına almış olmaları şart ve yeni yatırımlar için kendilerine güven gelmeli” dedi. 

Alman makinelelerinin AB üyesi ülkelere satışında gerileme çok daha fazla oldu. Yılın üç aylık ikinci döneminde bu kesime yapılan mamkine ihracatında yüzde 27,7 oranında bir düşüş oldu. Özellikle Fransa, İtalya ve İspanya gibi koronavirüsün ağır darbesini alan ülkelere makine satışları çok düştü. 

ABD PAZARINDA SORUN, ÇİN AÇIK

Yılın ikinci çeyreğinde Alman makine imalat sanayii ABD’ye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 daha az satış yapabildi. Ancak Çin’e yapılan makine ihracatındaki gerileme sadece yüzde 7,9 oldu. Çin’in böylece bu alanda ABD’yi tekrar geride bırakmak üzere olduğunu belirten Wiechers, “Çin Halk Cumhuriyeti, gözlemlerimize göre olağanüstü sağlam bir iyileşme içinde, özellikle de sanayide böyle bu” diye konuştu. 

Rusya’ya yapılan ihracatta ise yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında bir artış saptandı. Rusya en büyük Alman makineleri ithalatçıları arasında 9’uncu sırayı aldı. 

+49-FRANKFURT

Foto: Daniel Karmann/dpa

HABERE YORUM KAT