Alman komedyenin kardeşine saldırı

Alman komedyenin kardeşine saldırı

Almanya'da iki genç arasında çıkan siyasi tartışma bir anda fiziki kavgaya dönüştü. Kavga sonrası Alman Yahudi komedyen Shahak Shapira'nın kardeşi Lahav Shapira, aldığı darbeler nedeniyle ameliyata alındı.

Alman Yahudi komedyen Shahak Shapira'nın kardeşi Lahav Shapira tartıştığı bir kişinin saldırısına uğradı. Polis, kavgaya Shapira ve saldırgan arasında çıkan İsrail-Filistin savaşına dair tartışmanın neden olduğunu düşünüyor.

Berlin'de Cuma akşamı meydana gelen olayda, yüzüne yumruk ve tekme darbeleri alan 30 yaşındaki Shapira hastanelik oldu. Hayati tehlikesinin olmadığı belirtilirken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Polisin aktardığına göre Shapira, Berlin-Mitte'deki Brunnenstraße'de bir arkadaşıyla yürüdüğü sırada 23 yaşındaki başka bir arkadaşlarıyla karşılaştılar. Sosyal medya hesaplarında Filistin'e destek çıkan açıklamalar da yaptığı tespit edilen arkadaşları, Yahudi kökenli Shapira ile tartışmaya girdi ve tartışma kısa süre sonra fiziki kavgaya dönüştü. Shapira'yı yumruk darbeleriyle yere deviren saldırgan, 30 yaşındaki adam yerdeyken de tekme atmaya devam etti, ardından Ackerstraße yönünde yaya olarak olay yerinden uzaklaştı.

EVİ BASILDI

Kriminal Soruşturma Dairesi tarafından yürütülen soruşturmalar sonucunda, saldırgan olduğu iddia edilen kişinin Schöneberg'de yaşadığı ortaya çıktı. Mahkeme kararıyla şüphelinin evine baskın yapıldı. Polis memurları şahsın cep telefonuna ve diğer olası delillere el koydu.

ABİSİ "SİYASİ DEĞİL" DEDİ

Komedyen Shahak Shapira ise kişisel X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, kurbanın kardeşi Lahav olduğunu duyurdu. Yahudi kökenli Alman komedyen, "Ameliyat edildi ve durumu iyi" diye yazdı. Ancak polisin verdiği bilginin aksine, olayın siyasi bir tartışma sonucu meydana gelmediğini ileri süren Shapira, "Barda saldırgan tarafından tanındı, onu ve arkadaşını takip etti, onlara agresif bir şekilde yaklaştı ve ardından habersizce yüzüne yumruk attı" dedi.

Polis ise saldırganın, ikiliyi bardan dışarı kadar takip ettiğini ve sokakta Shapira ile siyasi bir tartışma açtığını belirtiyor. Shapira'nın, Berlin'deki Özgür Üniversite'de (FU) Yahudi öğrencilerin çıkarları için kampanya yürüttüğü biliniyor.

DEDELERİ KATLEDİLMİŞTİ

Lahav ve Shahak Shapira, 1972 Münih Olimpiyat Oyunlarında İsrail delegasyonunun atletizm koçu olan Amitzur Shapira'nın torunları. Antisemit şiddetin kurbanlarından biri olan Amitzur Shapira, "Kara Eylül" terör örgütünün İsrailli atletlere yönelik saldırısında öldürülmüştü.

YAHUDİ ÖRGÜTÜ VE ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Almanya Yahudi Öğrenci Birliği (JSUD) Başkanı Hanna Veiler, konuya dair yaptığı açıklamada, Yahudi öğrencilerin Almanya sokaklarında güvende olmadıklarını iddia etti. Veiler'e göre Berlin'deki Özgür Üniversite gibi üniversitelerde ve diğer birçok kurumda, yıllardır İsrail karşıtı bir iklim var ve bu da açık antisemitizmi teşvik ediyor. Veiler, "Üniversite yönetimi, kurumlarında ve öğrencileri arasında Yahudilere yönelik nefretin yayılmasını durdurmanın kendi sorumlulukları olduğunun farkına varmalıdır" diyor.

Üniversitenin açıklamasında da "Derin üzüntü duyuyoruz. Özgür Üniversite (FU) Berlin açıklık ve hoşgörüden yanadır ve her türlü nefret söylemi ve şiddetle arasına mesafe koymaktadır" ifadelerine yer veriliyor.

ARTI49
Fotoğraf: westsidecomedyclub.com

HABERE YORUM KAT