Alman istihbaratının takibinde ama: UİD 3 kıtaya daha açılıyor

Alman istihbaratının takibinde ama: UİD 3 kıtaya daha açılıyor

AKP’nin lobi organizasyonu olarak bilinen ve Alman iç istihbaratı raporunda yer alan UID’ninAvrupa’nın haricinde 7 ülkede daha şube açacağı öğrenildi. AB ülkelerinde “Türk partisi” kurmaya sıcak bakılmıyor. 

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Danimarka Genel Kongresi için ülkeye gelen UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, Avrupa’nın yanı sıra Asya, Avustralya ve Kuzey Amerika kıtalarında da örgütlenme hazırlığı içinde olduklarını ve bu yıl içinde 3 kıta ve 7 ülkede UID şubelerinin açılacağını belirtti.

Avrupa dışında diğer kıtalarda da teşkilatlanma çalışmalarının sürdüğünü ancak yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinden dolayı açılışların ertelendiğini kaydeden Bilgi, “Avrupa’nın haricinde 3 yeni kıtada, 7 yeni bölgede teşkilatlanmalarımız olacak” dedi. 

Bilgi, Japonya, Avustralya, Amerika ve Afganistan’ın yeni şube açılacak ülkeler arasında olduğunu belirtti.

TÜRK PARTİLERİ FAYDA GETİRMİYOR

Kuzey Avrupa’daki Türklerin bulundukları ülkelerde siyaset yapmaları durumunda ana akım partileri tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Bilgi, Kuzey Avrupa’da Hollanda haricinde Türk partilerinin Türk toplumuna fayda getirmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye yakın düşüncede olup, Batı Avrupa’daki ana akım partilerde barınabilmenin zorluğuna işaret eden Bilgi şunları söyledi:

"Zor olduğunu biliyoruz. Ancak doğru olanın bu olduğunu da biliyoruz. Zira bu partilerde yer almak çok çok önemli. Bu partilerde yer aldığımız takdirde, bulunduğumuz ülkelerde de söz sahibi olma şansımız ve ihtimalimiz daha yüksek."

AYASOFYA KARARI: “KARŞI BIR ADIM DEĞiL“

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasına ilişkin de Bilgi, “Tabii ki Ayasofya’nın ibadete açılması sadece yurt dışındaki Türklerin değil, Türkiye’deki insanların değil, tüm dünyadaki Müslümanların sevinçle karşıladığı bir olay. Ancak burada yapılan, atılan adım, Hıristiyanlara karşı, Katoliklere veya Ortodokslara karşı atılan bir adım değildir. Ayasofya’nın asli hizmetine geri dönmesidir” diye konuştu.

UID’nin salgın döneminde yardım kuruluşu gibi çalıştığına değinen Bilgi, etkinliklerinin tekrar başlaması noktasında ön hazırlıkları yaptıklarını ve Danimarka’nın ardından UID’in Avusturya şubesini ziyaret edeceğini söyledi.

Öte yandan, 2016 yılında başkanlık görevine seçilen Fatih Alev, Danimarka İslam Merkezi’ndeki görevine geri döneceğini belirterek, UID Danimarka şubesi başkanlığından ayrıldı. Yapılan genel kurulda, UID Danimarka şubesinin başkanlığına oy birliğiyle Selçuk Çakıcı seçildi.

Bu hafta yayımlanan Alman Anayasayı Koruma Dairesi’nin 2019 raporunda UID’ye de yer ayrılmış, bu kuruluşun Berlin ve Batı Almanya’da yaklaşık 13 bölgede örgütlendiği not edilmişti. Raporda, UID’nin kendini kamuoyuna  ılımlı olarak göstermeye çabaladığı, Türkiye’ye bağlı olmadığı izlenimi vermeye çalıştığı da belirtilmişti. 

+49 – KOPENHAG

 

HABERE YORUM KAT