Alman hükümetinde çatlak

Alman hükümetinde çatlak

Almanya’da son dönemlerde yoğun eleştirilere hedef olan Federal Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in istifa etmeye hazır olduğu iddiaları yoğunlaşırken, Başbakan Olaf Scholz’a baskılar da artmaya başladı.

Geçen yıl nisan ayında Paskalya Yortusu öncesi tatillerini geçirecekleri Sylt adası yakınlarındaki bir askeri birliği ziyaret için bindiği Alman ordusuna ait helikoptere 21 yaşındaki oğlunu da alması nedeniyle muhalefetin istifasını istediği SPD’li Bakan Lambrecht’in, arka planda havai fişeklerin patladığı görüntüyle birlikte paylaştığı ve Ukrayna savaşından bahsettiği yeni yıl mesajı bardağı taşıran son damla oldu. Lambrecht’in, “2022 yılı bizi meydan okumalarla karşı karşıya getirdi. Avrupa’nın göbeğinde bir savaş yaşanıyor. Ama bununla bağlantılı bir dizi izlenimlerim de oldu. Birçok ilginç ve şahane insanlarla da bir araya geldim. Bunun için kalpten teşekkür ediyorum” diyerek Ukrayna’da sürdürülen savaştan bahsetmesi, bir anlamda sonunu getirdi. Başta ana muhalefet CDU/CSU olmak üzere çeşitli çevreler “Böyle bir davranış Almanya’nın Savunma Bakanı’na yakışmıyor. Bakan Lambrecht, Almanya’nın imajına zarar veriyor. Derhal istifa etmeli” görüşünü vurgularken, SPD’li Başbakan Olaf Scholz, Lambrecht’e sahip çıktı. Ancak son günlerde parti içinde de eleştirilerin artması ve halkın yüzde 77’ye yakının da istifasından yana olduğunun saptanması üzerine Christine Lambrecht’in ‘gönüllü olarak’ gelecek hafta istifa ederek Federal Savunma Bakanlığı’nı bırakacağı ileri sürüldü.

Lambrecht’in istifa etmeye hazır olduğu iddiaları dolaşırken, Başbakan Olaf Scholz’a da ‘kadın kotası’ inadından vazgeçip Federal Savunma Bakanı görevine işi bilen, bu alanda uzman olan birini getirmesi için baskı yoğunlaştı. Hükümet ortağı Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki (FDP), “Başbakan Scholz, Almanya’nın güvenliği için çok önemli olan bakanlığa kadın kotasını göz önünde bulundurmadan bu görevi layıkıyla yerine getirecek birini atamalı” dedi. Lambrecht’in yerine getirileceği ileri sürülen Federal Hükümetin Savunma Sorumlusu Federal Meclis milletvekili Eva Högl (SPD), böyle bir niyeti olmadığını açıkladı. Scholz’un Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil veya SPD Eş Başkanı Lars Klingbeil ya da en çok güvendiği kişiler arasında yer alan Başbakanlık Dairesi Başkanı Wolfgang Schmidt’i Federal Savunma Bakanlığı’na getirebileceği ileri sürüldü. 2019-2021 yıllarında Merkel kabinesinde Federal Adalet Bakanı olarak görev alan Christine Lambrecht, 8 Aralık 2021’de Scholz hükümetinde Federal Savunma Bakanlığı’nı üstlendi.

Kaynak: Hürriyet Avrupa
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT