Alman futbol efsanesi Andreas Brehme hayatını kaybetti

Alman futbol efsanesi Andreas Brehme hayatını kaybetti

Almanya futbolu bir dünya şampiyonunu kaybetti. Andreas Brehme 63 yaşında hayatını kaybetti. Brehme, 1990 Dünya Kupası finalinde Alman milli takımını Arjantin karşısında 1-0'lık galibiyete taşıyan golü atmıştı.

Alman efsanesi Andreas Brehmen yaşamını yitirdi...

Futbol tarihindeki en önemli hareketinin sahnesi Alman taraftarların hafızasına kazınmıştı. Altı adımlık bir koşu, ardından kalenin sol alt köşesine direğin yanından iyi yerleştirilmiş bir şut ve son olarak Roma'daki Olimpiyat Stadı'nın sahasında arkadaşlarıyla birlikte sevinçli bir koşu.

Andreas Brehme için 1990 Dünya Kupası finalinde Arjantin'e karşı o yaz Pazar günü yaşanan o birkaç saniye onu sonsuza dek kahraman yapmaya yetmişti. Ve 1-0'lık skorla Almanya üçüncü kez dünya şampiyonu olmuştu. Hamburglu oyuncu, kaptan Lothar Matthäus ve efsanevi forvet Rudi Völler'in liderliğindeki harika Alman takımın baş kahramanıydı.

YASINI TUTUYORLAR

Zafere ulaşan takım arkadaşları Salı günü bazı acı haberleri öğrenmek zorunda kaldı: Brehme, dünya şampiyonu Alman takımının önceki gece yarısı vefat eden ilk oyuncusuydu. Hem de 63 yaşında... Şimdi tüm futbol dünyası bu gerçekçi ve sempatik adamın kaybının yasını tutuyor.

Brehme, Pazartesi akşamı saat 11.30'da Münih'teki evinin yakınındaki Ziemssenstraße'de bulunan kliniğin acil servisine acil bir çağrı üzerine kaldırıldı. Hastaneye götürülürken hayata döndürülmeye çalışıldı ancak tüm yardımlar için çok geç kalındı.

EN İYİLERDENDİ

Brehme 1980'li ve 1990'lı yılların en iyi Alman futbolcularından biriydi ve 1990 yılında Roma'da düzenlenen Dünya Kupası finalinde attığı golle futbol tarihine geçti. Brehme, Alman milli takımının üçüncü Dünya Kupası şampiyonluğunu garantilemek için maçın bitiminden kısa bir süre önce Arjantin'e karşı 1-0'lık belirleyici penaltıyı attı. Bu Brehme'nin maç sırasında Alman formasıyla attığı tek penaltıydı.

Brehme 60. doğum günü vesilesiyle "O gol sadece bir lütuf değildi, çok daha fazlasıydı" demişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT