Alman basınından "Belavia-THY iş birliği" iddiası

Alman basınından "Belavia-THY iş birliği" iddiası

Alman gazetesi Bild’in ardından Die Welt’te Türk Hava Yolları’na (THY) ilişkin iddiaları içeren bir haber yayınladı. Avrupa Birliği Komisyonu'nun ‘gizli ibareli’ kurum içi belgesine dayandırılan haberde, "Belavia-THY iş birliği" iddiası gündeme getirdi.

Polonya-Belarus sınırında bekleyen binlerce sığınmacıyla ilgili gerginlik sürerken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun gizli ibareli kurum içi belgesinde kaçakçılık şebekelerinin işleyişi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Alman "Die Welt" gazetesinin söz konusu belgeye dayandırdığı haberde, sığınmacıların Belarus'tan Polonya yoluyla AB'ye girişlerine yardımcı olan kişilerin büyük bölümünün Almanya'da ikamet ettiği belirtildi.

Çoğu Suriyeliler olmak üzere Afganistan, İran, Irak, Kuveyt ve Yemen'den kaçan sığınmacıların, kiralık kamyonlarla Polonya'dan Almanya'ya taşınmasında, Almanya'da yaşayan Türk, İran, Suriye ve Irak vatandaşlarının önemli rol oynadığı kaydedildi. Tutuklanan kamyon şoförleri arasında ayrıca Polonya'nın verdiği Schengen vizesine sahip Belarusluların yanı sıra Hollanda'da yaşayan Suriyelilerin de bulunduğu belirtildi. AB Komisyonu'nun belgesinde, Polonya sınırında bekleyen sığınmacıların ana hedefinin Almanya ve Finlandiya'ya varmak olduğuna yer veriliyor.

"Belavia-THY iş birliği"

"Welt"in belgeye dayandırdığı haberde, "Belarus havayolları şirketi Belavia'nın Türk Hava Yolları ile iş birliği içinde haftada 4 ila 7 uçuş düzenleyerek her uçuşta 180'er göçmeni İstanbul'dan Minsk'e taşıdığı" ifadesi de yer aldı.  Aralarında "Bild"in de bulunduğu Alman medya kuruluşlarında, Türkiye'nin THY aracılığıyla göçmenleri Belarus'a taşıyarak Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'ya destek olduğu yönünde iddialar yer almış, THY ise söz konusu haberleri yalanlamıştı.

AB Komisyonu'nun belgesinde ayrıca Dubai üzerinden Belarus'un başkenti Minsk'e uçan Irak ve Suriye vatandaşlarının sayısının arttığı, havayolları şirketi Fly Dubai'nin her gün Dubai'den Minsk'e, Suriye'den Cham Wing havayolları şirketinin de Şam'dan Minsk'e charter uçuşları düzenlediği bilgisi yer aldı.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT