Alman Bakan Cem Özdemir'den Kavala kararına tepki

Alman Bakan Cem Özdemir'den Kavala kararına tepki

Kavala hakkındaki mahkeme kararına tepkiler devam ediyor. Almanya'nın Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir "Eşi benzeri olmayan bir siyasi gösteri duruşmasıydı. Türk adaleti bitmiştir" dedi.

İş insanı Osman Kavala'nın Gezi Davası'nda mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına Avrupa ve Almanya'dan tepkiler devam ediyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell  sosyal medya hesabından mahkeme kararı hakkında bir açıklama yaptı. Borrell "Türk Mahkemesi'nin Osman Kavala'ya verilen müebbet hapis cezası ile diğer sanıklar için verilen ağır hapis cezaları azami sertliği gösteriyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını görmezden geliyorlar. Temel hak ve özgürlüklere saygı bugün her zamankinden daha önemli" ifadelerini kullandı.

Almanya'da iktidar ortağı Yeşiller Partili Tarım Bakanı Cem Özdemir de Kavala kararına sert tepki gösterdi. Özdemir "#OsmanKavala ve #Gezi davasındaki diğer sanıklar hakkında verilen 'karar' tamamen yalan ve komplo teorilerine dayanmaktadır. Eşi benzeri olmayan bir siyasi gösteri duruşmasını gözlemlemek zorunda kaldık. Türk adaleti bitmiştir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT