Alman bakan açıkladı: Yeni "et vergisi" yolda

Alman bakan açıkladı: Yeni "et vergisi" yolda

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir'in yeni bir et vergisi getirme planları hızla ilerliyor. Bu verginin tüketiciler ve çiftçiler üzerindeki etkileri hakkında ciddi endişeler var.

Almanya'da yeni bir et vergisi yakın zamanda uygulanabilir hale gelebilir. Tüm et ürünleri veya et içeren ürünlere bir tüketici vergisi getirilecek.

ET FİYATLARINDA ARTIŞ

Bu verginin bir sonucu olarak, et ürünlerinin fiyatlarında artışlar bekleniyor. Almanya'da üretilmiş veya yurtdışına ihraç edilmiş olsunlar, kasapta veya markette olsunlar, fark etmeksizin etiketlerdeki fiyatlar artabilir.

Özdemir, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada "Etin kilosu başına birkaç sent daha fazla para, çiftçilerimizin hayvanları, iklimi ve doğayı herkesin yararına daha iyi koruyabileceği anlamına gelir" dedi.

Bu para nihayetinde Almanya'daki çiftçilerin çiftliklerini sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılandırmalarına yardımcı olabilir. Bu sayede tüketiciler de daha kaliteli et yiyebilir.

FDP'NİN TEPKİSİ BELİRSİZ

Özdemir'in et vergisi için yaptığı bu hamle, partiler arasında tartışmaları da beraberinde getirdi. Table Media'ya göre, Yeşiller'in büyük bir kısmı ve SPD'nin bir kısmı da dahil olmak üzere, birçok parti bu vergiye destek veriyor.

Ancak, FDP'nin yönettiği Maliye Bakanlığı'nın nasıl tepki vereceği henüz belirsiz. Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), herhangi bir vergi artışı olmayacağına söz vermişti. Şu an için ne kadar olacağı belirsiz olsa da, et vergisinin tüketiciler ve çiftçiler üzerindeki etkileri yakından takip edilmeye devam edecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT