AK Parti’li Güler’den sokak hayvanları açıklaması: ‘Uyutulma’ olmak zorunda…

AK Parti’li Güler’den sokak hayvanları açıklaması: ‘Uyutulma’ olmak zorunda…

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarıyla ilgili hazırlanan yasal düzenleme hakkında önemli bilgiler verdi.

AK Parti’nin sokak hayvanlarına ilişkin hazırladığı yasal düzenleme taslağı tamamlanma aşamasına geldi. Grup Başkanı Abdullah Güler, Temmuz ayında Meclis tatile girmeden sunulması beklenen kanun teklifiyle ilgili CNN Türk’te açıklamalarda bulundu. Güler, "Hem toplumsal manada hem de toplum sağlığı açısından bir sorun olduğunu görüyoruz" diyerek, 5996 Sayılı Veterinerlik Hizmetleri Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde ortak bir metin oluşturmak için çalıştıklarını belirtti.

"Ötanazi" Seçeneği Yasada Yer Alacak

Güler, sokak hayvanlarına yönelik düzenlemenin temel unsurlarından birinin kısırlaştırma olduğunu vurgulayarak, sahiplendirme konusuna da değindi: "Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvansever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor."

"Uyutulma olacak mı?" sorusuna yanıt veren Güler, "Olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız" dedi. Güler, "öldürme" seçeneğinin yasada "ötanazi" olarak geçeceğini belirtti.

Sokakların hayvanlar açısından güvenli olmadığını ifade eden Güler, "Soğuk, açlık, saldırı ve hastalıklar gibi tehlikeler var. Bu köpeklerin mutlaka toplanması ve nitelikli, kaliteli barınaklara alınması gerekiyor" dedi. Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek sorusuna ise Güler, "Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tespit ve kararını verecek olan barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır" şeklinde yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT