Akciğer kanserinin sekiz belirtisi

Akciğer kanserinin sekiz belirtisi

Akciğer kanserinin belirtileri bazen çok geç tespit edilebilir. Eğer bu belirtileriniz varsa en kısa sürede doktora görünmenizde fayda var.

Alman Kanser Araştırma Merkezi'ne (DKFZ) göre, Almanya'da her yıl yaklaşık 57.500 kişiye bronşiyal karsinom olarak da bilinen akciğer kanseri teşhisi konuluyor. Kansere bağlı bazı semptomlar hemen fark edilmiyor. Özellikle erken evrelerde kanser başlangıçta sadece ateş ve halsizlik yoluyla kendini hissettirebilir. Peki akciğer kanserinin diğer belirtileri nelerdir?

1.YÜKSEK ATEŞ

Yüksek sıcaklık ve ateş genellikle vücudun bir şeye karşı savaştığının işaretidir. Tümör büyümesi genellikle vücut ısısında bir değişikliğe neden olur. Gerçek bir enfeksiyon olmaksızın ateş dalgalanmaları yaşadığını fark eden herkes bir doktora başvurmalıdır.

2.HALSİZLİK

Akciğer kanseri, yorgunluk ve bitkinliğe de sebep olabilir. Belirtiler iki ila üç haftadan uzun sürerse, mutlaka bir doktorla görüşülmeli ve açıklığa kavuşturulmalıdır.

3.NEFES DARLIĞI

Akciğer kanserine yakalanan kişilerde nefes darlığı veya nefes darlığının arttığı fark edilir. Bu belirtiler de erken bir aşamada bir uzman (göğüs hastalıkları uzmanı) tarafından açıklığa kavuşturulmalıdır.

4.HIRILTILI NEFES

Akciğer kanserinin tipik belirtileri arasında sadece nefes darlığı ve göğüste sıkışma ve ağrı hissi değil, aynı zamanda nefes alırken hırıltılı solunum da hastalığın bir göstergesi olabilir.

5.GÖĞÜS AĞRISI

Akciğer kanseri, göğüs ağrısının yanı sıra uzuvlarda ağrı, kemik ağrısı ve sırt ağrısına da yol açabilir.

6.UYKU BOZUKLUĞU

Diğer adıyla akciğer karsinomu, gece terleme nöbetlerine sebep olabilir. Bu nedenle, tümör büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan ve yatarken daha da şiddetlenen nefes darlığı nedeniyle, bu hastalığa yakalanan kişilerde uyku bozuklukları görülür.

7.ÖKSÜRÜK

Kanlı ya da kansız balgamın eşlik ettiği öksürük şikâyeti olan herkes mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmalıdır. Bu tür belirtiler akciğer kanserinin bir göstergesi olabilir.

8.KISIK SES

Bronşiyal karsinom gelişen bazı kişilerde, özellikle de tümör göğüsteki sinirlere baskı yapıyorsa, kısık bir ses gelişir.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT