• BIST 115.642
 • Altın 319,308
 • Dolar 6,1029
 • Euro 6,5856
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 3 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 5 °C

AK Parti Trabzon 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Trabzon 5. Olağan İl Kongresi
TRABZON (AA) - Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Baktılar ki demokrasi Türkiye'de kökleşti ve artık AK Parti döneminde darbe yapmak mümkün...

TRABZON (AA) - Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Baktılar ki demokrasi Türkiye'de kökleşti ve artık AK Parti döneminde darbe yapmak mümkün değil, alışkanlık bu ya terkedemediler, birbirlerine karşı Şişli Belediyesinde darbe yapmaya kalkıyorlar" dedi. 

Davutoğlu, partisinin Hayri Gür Spor Salonu'nda düzenlenen Trabzon 5. Olağan İl Kongresi'nde, CHP'nin darbeye karşı olduğunu söyleyemediğini belirtti. 

Meclis'teki bütçe görüşmelerinde CHP'nin Mısır darbesini savunduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dönüp, 'darbecisiniz' dediğimizde sinir uçlarına dokunmuş bir şekilde ayağa kalktılar. Sanki onların ayağa kalkmasından biz korkacağız, çekineceğiz gibi. Biz zaten hem kendimiz ayağa kalkmışız hem milletimizi ayağa kaldırmışız. Ama o günden bugüne 'Biz darbeye karşıyız" diyebildiler mi? Biz '27 Mayıs'a, 28 Şubat'a karşıyız' diyebildiler mi? Diyemediler. Ne oldu biliyor musunuz? Baktılar Türkiye'de darbe yapamıyorlar, darbecilik bulaşmış ya, Şişli Belediyesinde darbe yapmaya kalkıştılar birbirlerine karşı. Baktılar ki demokrasi Türkiye'de kökleşti ve artık AK Parti döneminde darbe yapmak mümkün değil, alışkanlık bu ya terkedemediler, birbirlerine karşı Şişli Belediyesinde darbe yapmaya kalkıyorlar."  

Allah'ın, tekbiri ve ezanı bu toprakların üzerinden hiçbir zaman eksik etmemesi dileğinde bulunan Davutoğlu, "Bu Zigana Dağları şahittir, Kutuz Hoca hatıratında zikrettiği gibi; Türkçe'den aslına ezan döndürüldüğünde bu Karadeniz dağlarında nasıl bir heyecan yaşandığını herkes bilir. Bunlar hep tek parti hastalıkları" dedi.

Davutoğlu, CHP'nin bu milletin hem kültürüne ve geleneğine hem de  demokrasi geleneğine de düşman olduğunu ifade etti. Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte onun için bakınız 1,5 yıldır, bu şer odakları her türlü koalisyonu deniyorlar. MİT tırlarına operasyon yapıp, sonra uluslararası medyayla koalisyon halinde Türkiye Cumhuriyeti devletini dünyada suçlu duruma düşürmek istediler. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye'nin mazlumlara kapısını açan Suriye politikasını gözardı edemeyecekler ve Türkiye her zaman Suriye'de, Filistin'de, Somali'de, Myanmar'da, Bosna'da mazlumlara yardım etmeye devam edecek. Yine öyle koalisyonlar kurdular ki içerde ve dışarda, Türkiye'de siyaseti dizayn etmeye çalıştılar. 17-25 Aralık komplolarından sonra 30 Mart'a kadar acaba 'AK Parti sendeler mi' 'Milletin desteği kaybeder mi' diye sokak sokak dolaştılar. Bütün şehirlerde koalisyona yöneldiler, paralel çetenin orkestrasyonunda değişik alternatifler ve koalisyonlar denediler. Ama 30 Mart'ta milletimiz 'Bütün bu kumpasları görüyorum, bütün bu tuzakları görüyorum ve bu tuzakların karşısında yiğit insanları, milletten güç alan destek alan AK Parti kadrolarını desteklemeye devam edeceğim' dedi." 

Aynı güçlerin cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ise "çatı aday" etrafında koalisyonlar kurduklarını aktaran Davutoğlu, şimdi de perde arkasında bu koalisyonların devam ettiğini kaydetti. 

-CHP'li Güler'in açıklamaları

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in, "30 Mart'ta biz paralelcilerle koalisyon yapmıştık. Hata yaptık" şeklinde sözler sarf ettiğini anımsattı.

Bu sözü kendilerinin değil CHP'li bir milletvekilin söylediğine işaret eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Kılıçdaroğlu, şimdi çık ve açıkla. Paralelcilerle koalisyon yaptınız mı, yapmadınız mı? İttifak yaptınız mı, yapmadınız mı? Millet iradesini ipotek altına almak için kimlerle kapalı kapılar ardında ne konuştunuz? Dikkat edin. Bu paralel çete mazlum ve mağdur insanlara karşı yaptığı operasyonlar, 2009-2010'da, şimdi su yüzüne çıktığında, ona da ilk kez, bu çeteye de sahip çıkan yine CHP oldu. Biz herkesin maskesini indirmeye devam edeceğiz. Kim ne koalisyon yaparsa yapsın. Aynen Cumhurbaşkanlığı seçiminden olduğu gibi istedikleri kadar ittifak etsinler, bizim ittifakımız sadece ve sadece aziz milletimizledir."

Salondaki gençlere seslenen Davutoğlu, "2015 Haziranı'nda bütün bu tuzaklara, koalisyon çabalarına karşı inşallah Trabzon'dan rekor düzeyde bir millet desteği sağlamaya hazır mısınız? Trabzon'da en az yüzde 75 almaya hazır mıyız" diye sordu.

Davutoğlu, aldığı evet cevabı üzerine, "İşte duymak istediğimiz bu. Trabzon'u biz arkamızda istiyoruz, yanımızda istiyoruz. Çünkü Trabzon bizim gönlümüzde, Trabzon bizim zihnimizde" dedi. 

-"Trabzon'u Basra'ya bağlayacağız"

 Aşılmaz zannedilen dağları aşıp Zigana Tüneli ile Trabzon'u güneye, Doğu, Güney Doğu Anadolu'ya, Basra'ya kadar bağlayacaklarını anlatan Davutoğlu, "Salmankaş Tüneli zaten yakında açılıyor inşallah. Kanuni Bulvarı'nı da inşallah 4 kilometresini 2015'te, geri kalanı da 2016'ya kadar tamamlanacak. 17 tünel açılacak Kanuni Bulvarı üzerinde. Kanuni Sultan Süleyman'a layık bir şekilde Trabzonumuzu en gelişmiş hayat şartlarına sahip şehrimiz yapmaya kararlıyız. Trabzon bize kutsal bir emanettir. Trabzon'u koruyacağız, Trabzon'u ihya edeceğiz, Trabzonlunun gönlüne, zihnine hitap etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Davuoğlu, partililerden Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlere kadar sokak sokak, köy köy, semt semt dolaşmalarını ve rekor bir oy oranı sağlamalarını istedi. 

-Notlar

Salonda bulunan AK Parti Gençlik Kollarından gençler, sık sık destek sloganları attılar. Bunun üzerine Davutoğlu, "AK Parti Türkiye'ye ışık saçmaya devam edecek" dedi. 

Konuşmasının ardından, Yazar Sadık Albayrak, Davutoğlu'na, atalarından kalma tarihi bir kantar hediye etti.  Davutoğlu, hediyesi için Albayrak'a teşekkür etti. 

Kongreye, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfü Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, milletvekilleri, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Fevzi Gümrükçüoğlu, Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muammer Balta, bazı AK Parti il başkanları, bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları da katıldı. 

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05