• BIST 98.066
 • Altın 259,898
 • Dolar 5,7092
 • Euro 6,4120
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 18 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 29 °C
 • Stockholm 14 °C

AK Parti Trabzon 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Trabzon 5. Olağan İl Kongresi
TRABZON (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CHP bizden sonra kongre yaptı. Bizim kongremiz bir vefa, erdem kongresiydi. CHP'nin...

TRABZON (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CHP bizden sonra kongre yaptı. Bizim kongremiz bir vefa, erdem kongresiydi. CHP'nin kongresiyse parçalanma, ayrışma, hakaret kongresi oldu. 3 aydır CHP'nin içinde fırtınalar dinmiyor. Ulusalcılar, şucular, bucular diye ayrıldılar. Biz hiçbir partinin problem yaşamasın istemeyiz ama bir parti, kendi içinde böylesine problemler yaşıyorsa, milletten kopuk olmasıdır. Millete rağmen siyaset yapma arzusudur" dedi.

Davutoğlu, Hayri Gür Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Trabzon 5. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Yavuz Sultan Selim, Trabzon'da dünyaya gözlerini açan Kanuni Sultan Süleyman, Ahi Evran Dede, Yahya Efendi'yi andı. Trabzon'un ilçelerine ve Trabzonlular'a da selam gönderen Davutoğlu, "Bizim için her yer Trabzon. Çünkü her şehrimizin bizim gönlümüzde yeri var ama Trabzon'un bir farkı şu ki; Türkiye'de nereye giderseniz gidin ya da dünyada nereye giderseniz gidin mutlaka bir Trabzonlu'ya rastlarsınız. Çünkü Trabzon'un insanı hareketlidir. Yerinde durmayı, pasif kalmayı, edilgen olmayı, nesne olmayı sevmez. Aynı AK Parti gibi" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı zamanında Pınarhisar'da ziyaret ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Ziyaret odasında yıllar sonra kendisinin cumhurbaşkanı benim de başbakan olarak emaneti kendisinden alacağımı belki hesap etmemiştik ama şunu hesap etmiştik. Nereye kadar olursa olsun yolumuz, kaderimiz bir diye hesap etmiş ve ahdetmiştik" dedi.  

Trabzonspor Kulübü olağan mali genel kurulunun da bugün yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, "İstanbul'da veya herhangi bir yerde olup da Anadolu'ya şampiyonluk kupasını ilk götüren takım olarak Trabzonspor'a muhabbet duymayan hiç kimse yoktur. Bu anlamda hepimiz Trabzonsporluyuz" dedi. 

Karadeniz'in coşkulu dalgalarının insana ilham verdiğini anlatan Davutoğlu, "İşte biz AK Parti olarak coşkulu Karadeniz dalgaları gibi heyecanımızı hiç kaybetmedik. Hiçbir engel karşısında akışımızı, yürüyüşümüzü değiştirmedik. Aynen Karadeniz'in dağları  gibi duruşumuz sabittir, ayağımız yere bastı mı Allah'ın izniyle hiçbir güç o ayağı o yerden oynatamaz. İşte 12 yıl oldu. İçeride  ve dışarıda nice mücadeleler verdik ama hiçbir zaman zihnimiz geride olmadı" diye konuştu. 

Başbakanlık görevinden önce bakan olarak son ziyaretini Trabzon'a yaptığını aktaran Davutoğlu, Trabzonlular'ın büyük bir muhabbetle kendisini kalplerine bastığını söyledi.

Davutoğlu, "Eğer, biz ve bizden sonrakiler bizim gibi ağır bir sorumluluk alacaklarsa almadan önce mutlaka Trabzona gelip Trabzon'dan hem dava aşkını hem devlet ahlakını almaları lazım. Önce Trabzon'un huzuruna gelecek coşkulu dalgalarda dava aşkını, Trabzon'un geleneğinden Fatih Sultan Mehmet'ten, Yavuz Sultan Selim Han'dan, Kanuni Sultan Süleyman'dan da devlet ahlakını almaları lazım" diye konuştu. 

- "Merkezlerin karanlık odalarında iktidar yapma planları"

Davutoğlu, gerek dava coşkusu gerekse de siyasi ahlak bakımından son 1,5 senenin herkes için bir sınav olduğunu söyledi.

Son 12 yılda Türkiye'de her alanda milletin gönlünü kazanıp, büyük devrimler yapıldıktan sonra Gezi provokasyonların başlatıldığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, ardından 17-25 Aralık provokasyonlarının başlatıldığını dile getirdi.

Davutoğlu, daha sonda "çatı adayı" adı altında bir koalisyonla, o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığının engellenmeye çalışıldığını belirtti.

Bu olaylar sonrasında iki yolun çıktığına işaret eden Başbakan Davutoğlu, "Bir AK Parti'nin tercih ettiği yol. Bu yol, Anadolu'yu karış karış dolaşarak milletimizden izin ve dua alarak yola çıkma tercihi. Diğeri ise ya Ankara'nın ya Pensilvanya'nın ya da başka şehirlerin, merkezlerin karanlık odalarında iktidar yapma planları. Bütün bu iktidar planlarını boşa çıkardık, boşa çıkaracağız. Çünkü bizim için millet, bana ama benimle birlikte bütün AK Parti kadrolarına ve sizlere emanet" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, 10 Ağustos'tan sonra hükümet programını hazırladıklarını, 24 saat esaslı devlet işiyle ilgilendiklerini ve geçen üç ayda da 30'a yakın vilayeti gezdiklerini dile getirdi.

- "Ulusalcılar, şucular, bucular diye ayrıldılar"

"Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan derken birileri oturdukları yerde başka karanlık planlar içine girmeye kalkıştılar" diyen Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"CHP, bizden sonra kongre yaptı. Bizim kongremiz bir vefa, erdem kongresiydi. CHP'nin kongresiyse parçalanma, ayrışma, hakaret kongresi oldu. 3 aydır CHP'nin içinde fırtınalar dinmiyor. Ulusalcılar, şucular, bucular diye ayrıldılar. Biz hiçbir partinin problem yaşamasın istemeyiz ama bir parti, kendi içinde böylesine problemler yaşıyorsa milletten kopuk olmasıdır. Millete rağmen siyaset yapma arzusudur."

(sürecek)

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05