• BIST 84.235
 • Altın 251,931
 • Dolar 6,1283
 • Euro 6,8240
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 27 °C
 • Stockholm 12 °C

AK Parti Rize 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Rize 5. Olağan İl Kongresi
RİZE (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şişli'de yaşananlardan sonra, 4 dakika bu ülke yönetiminde bulunsalar, birbirlerini...

RİZE (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şişli'de yaşananlardan sonra, 4 dakika bu ülke yönetiminde bulunsalar, birbirlerini tehdit ederler, birbirlerinin koltuklarına göz dikerler, birbirleriyle mücadele etmekten milletin yüzüne bakamazlar. Daha siz Şişli'yi bile idare edemiyorsunuz'' ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Rize 5. Olağan İl Kongresi’nde partililere hitap etti.

Rize'nin başı dik, vakur bir şehir olduğunu belirten Davutoğlu, tek parti döneminde, 14 Aralık 1925'te, sadece şapka giymedi diye 8 Rizelinin idam edildiğini hatırlattı. 

Davutoğlu, Şair Arif Ay'ın "Başımızı göğe, boynumuzu ipe, sakallarımızı yele verdik, biz ölümlerden çok zulüm gördük" dizelerini okuyarak, ''Şimdi her türlü baskıyı geçmişte yaptılar ama ne Rizelilerin ne de aziz milletimizin başını öne eğdiremediler, eğdiremeyecekler" diye konuştu.

Gençlerden o günleri unutmamalarını isteyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İşte o zor günlerde Fatih dersiamı Yusuf Karali Hoca, Kıbledağı'ndan Yusuf Yılmaz Hoca... Selam olsun o ilim irfan sahibi hocalara ki bütün o zorluk dönemlerinde, baskı dönemlerinde, Rize'nin dağlarında, yaylalarında imanın bayraktarlığını yaptılar, Rizeliler de bugün o bayraktarlığı en iyi şekilde, en onurlu şekilde sürdürüyorlar. Allah Rize'den, Rizelilerden razı olsun. Rahmetle anıyorum benim de yakın dostum İsmail Bey, Mustafa Kara ve Hüseyin Kara'nın babası Kutuz Hocaefendi rahmetli. Cenazesinde bulunma şerefine nail olmuştum, Mehmet Kara Hocaefendi'nin. Ezanın aslına döndüğü günü anlatırken, öylesine dokunaklı bir şekilde anlatıyor ki cemaatin nasıl fevç fevç camiye doğru yürüdüğünü,  şükür duaları ettiklerini. Allah rahmet eylesin. Bir daha bu Ezan-ı Muhammediyi bu semalardan hiçbir zaman eksik etmesin."

-''Bu topraklarda hiçbir zulme izin vermeyeceğiz'' 

Kutuz Hoca ve diğer hocaların emanetini devraldıklarını anlatan Davutoğlu, "Bir daha bu topraklarda inancı, örfü, düşüncesi dolayısıyla hiçbir vatandaşımızın, hiçbir kardeşimizin tahkir edilmesine, başını öne eğdirmesine sebep olacak hiçbir zulme izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, CHP zihniyetinin, tek parti döneminde yapılan zulümlerle, yakın dönemde, 28 Şubat döneminde yapılan zulümlerle hesaplaşmak zorunda olduğunu vurguladı.

-''Ölümle de bitmez"

Başbakan Davutoğlu, AK Parti kadrolarının iktidara geldikleri günden beri bir yandan tüm tuzaklara karşı omuz omuza durduklarını, birlik ve beraberliklerini koruduklarını, diğer taraftan da yeni bir Türkiye inşa ettiklerini anlattı.  

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasının ardından AK Parti içinde huzursuzluk çıkacağı beklentisinde olanların bulunduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşte bakınız, 3 ayı aşkın zaman geçti Aziz Rizeliler, tek bir gönül kırıcı süreç ya da söz sarf edilmedi. AK Parti kadrolarının farkı budur. Biz istişare eder, karar verir ve yola çıktığımızda bütün zorluklar karşısında omuz omuza dururuz. 

Sayın Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmesinde o dar aklıyla, o küçük hesapla Sayın Cumhurbaşkanımızla benim arama kendince bir görüş farkı veya fitne sokmaya çalıştı. Orada söylediğimi bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanımızı bağrından çıkaran Rizelilelerin huzurunda söylüyorum. Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızla ilişkimiz, dava arkadaşlığımız, siyasetle başlamadı, siyasetle bitmez, ölümle de bitmez. Bu, dünya ahiret kardeşlik davasıdır."

Davutoğlu, "Aziz Rizeliler, emin olun, zikrettiğiniz bütün o beldelerde, o mazlumlar, Filistin'de, Myanmar'da, Somali'de, dünyanın her bir köşesinde bu al bayrağı, dalgalandırdığınız bu al bayrağı, kendi bayrakları, kendi istiklal sembolleri olarak görüyorlar. Aramızdaki fark bu" değerlendirmesinde bulundu.

-''Daha siz Şişli'yi bile idare edemiyorsunuz''

Bir tarafta olağanüstü kongreden sonra, Rize'de olduğu gibi  tam bir demokrasi şöleni halinde kongreler yapan AK Parti kadroları olduğunu, diğer taraftan Şişli Belediyesinde olduğu gibi birbirini tehdit eden, birbirine hakaret eden, birbirini kamuoyunda aşağılayan bir CHP zihniyeti bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Gitsinler kendi evlerini önce düzene koysunlar. Hatırlarsanız Kılıçdaroğlu bir şey demişti bundan bir ay önce 'Biz de Türkiye'yi idare edebiliriz, nasıl büyük şehirleri idare etmişsek geçmişte biz de idare edebiliriz'. Allah muhafaza bu millet Kılıçdaroğlu'na değil 4 yıl 4 dakika bile bu ülkeyi emanet etmez, vermez. Düşünün, Şişli'de yaşananlardan sonra 4 dakika, bu ülke yönetiminde bulunsalar, birbirlerini tehdit ederler, birbirlerinin koltuklarına göz dikerler, birbirleriyle mücadele etmekten milletin yüzüne bakamazlar. Daha siz Şişli'yi bile idare edemiyorsunuz. Bırakın İstanbul'u, bırakın Türkiye'yi, Şişli'yi bile idare edemeyenler, nasıl milletin huzuruna çıkarlar, nasıl bir siyasi hareket gibi milletten oy isteyebilirler?"

-"Hepsi bir araya gelse bir AK Parti eder mi"

CHP'nin son dönemde aslında kendi içinde yaşadığı her bir çalkantıyla bir siyaset dersi oluşturduğunu ifade eden Davutoğlu, partinin farklı düşüncelere sahip olduğu için bir milletvekilini ihraç ettiklerini hatırlattı.

Başbakan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

''Bakın bir CHP milletvekili bir itirafta bulundu ve 'Biz geçmişte bu cemaatle işbirliği yapmaktan dolayısıyla hata ettik' dedi. Aslında bir itirafta bulundu. Son 1,5 yıldır bu topraklarda milli iradeden ümidini kesmiş olan bütün siyasi partiler, bir şekilde kirli oyunların içine girdiler, kirli koalisyonlar kurdular. Şimdi 2015 Haziranı'na doğru giderken bu koalisyonlarını tekrar oluşturma çabası içindeler. CHP, HDP ve diğer çevrelerde acaba yeni bir koalisyon oluşturabilir miyiz? Şimdi Rizeliler size soruyorum hepsi bir araya gelse bir AK Parti eder mi? Hepsi ve arkasındaki paralel çete harekete geçse, bizi bir saniye daha durdurabilir mi?"

AK Parti Rize 5. Olağan İl Kongresi’ne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Mehmet Muş, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Rize ve çevre illerin AK Partili milletvekilleri katıldı.

Salona asılan Osmanlıca yazılmış, "Osmanlı'nın yiğit oğlu, Hoca Ahmet Davutoğlu" yazılı pankart dikkat çekti.

(Bitti) 

 

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tıp dünyasında cevap arayan soru: “Aşıyla gençleşmek mümkün mü?”23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Kayıp gazetecinin cesedi 13. gününde bulundu23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Flaş23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Flaş23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Sancaktepe'de 5 Katlı Binada Yangın Paniği23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Karşıyaka'ya 5 Taze Kan23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Suudi Arabistan'dan Bm'ye "İran'ın Yıkıcı Eylemlerini Önleme" Çağrısı23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Şampiyonluk Hikayeleri Zorunlu Göçle Başladı23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • "Vatandaşın Cebine 1 Milyar Lira Tasarruf Sağladık"23 Mayıs 2019 Perşembe 13:18
 • Bariatrik cerrahi sonrası uygun kontrol ve tedavi23 Mayıs 2019 Perşembe 13:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Faks : +49 (0) 615098 03 05