• BIST 96.315
 • Altın 240,570
 • Dolar 5,8733
 • Euro 6,5836
 • Berlin 18 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 17 °C
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 19 °C

AK Parti Kocasinan 5. Olağan Kongresi

AK Parti Kocasinan 5. Olağan Kongresi
KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Artık muhalefetten umudumuzu kesmiş bulunuyoruz" dedi.Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü...

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Artık muhalefetten umudumuzu kesmiş bulunuyoruz" dedi.

Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Kocasinan 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 12 yıllık AK Parti hükümetlerinin Türkiye'nin büyümesine dönük önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu çalışmanın bundan sonra da devam edeceğini belirten Yıldız, "Bizi kendi halimizde bırakmak istemeyeceklerini 3 Kasım seçimlerinden önce açıklamıştık. Yakın siyaset tarihimize veya Türkiye'nin son 100-150 yılına baktığımızda bizi kendi halimize bırakmayacaklarını zaten biliyorduk ama şundan da tabii ki emin olmamız lazımdı. AK Parti, eski siyaset alışkanlıklarını bir kenara bırakacak partiydi. Bunu kurucu genel başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve yeni Türkiye'nin mimarı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Başbakanımızla, teşkilatımızla bu kadroları oluşturduğumuzu söyledik" şeklinde konuştu.

Türkiye'de içeriden ve dışarıdan birçok oyun oynandığını dile getiren Yıldız, herhangi bir hadise olduğunda ondan çıkartılan sonucun kimleri sevindirip kimleri üzdüğüne bakılması gerektiğini vurguladı.

Tek nefes, tek yürek olmaya çalıştıkça Türkiye'yi bölmek isteyenlerin amaçlarının ne olduğuna bakılmasının önemli olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Artık muhalefetten umudumuzu kesmiş bulunuyoruz. En son Şişli Belediyesi'nde olan olayların tehditleri, mafyanın ve resmi belediye başkanlarının düştüğü durum içler acısı. Bir belediye başkanı, başkan yardımcısından ve belediye meclis üyelerinden şikayet ediyor. Öyle AK Parti'den falan değil. CHP'li meclis üyelerinden şikayet ediyor. Orada belediye başkanının o görevi yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Acaba güç dengesi hangisinden yana devrilir diye hep beraber merak ediliyor. Belediye başkanı mı yoksa gölge başkan mı kazanacak diye merak ediliyor. Sarıgülcüler mi yoksa Beyazgülcüler mi yola devam edecek diye merak ediliyor. Genel Merkez acziyete düşüyor. Hangisini tercih edeceğini oturuyor günlerce düşünüyor, sonunda güç bela bir şeye karar veriyor ve bunlar da Türkiye'nin yönetimine talip oluyor. Böyle bir şey olabilir mi? Siz bir Şişli Belediyesini yönetmekten acizken nasıl olur da bu kadar badireler atlatan Türkiye'yi yönetmeye talip olursunuz."

Bütçe görüşmelerinde muhalefetin kendilerine bir şeyin nasıl olacağını tarif etmekten ziyade nasıl olmayacağını söylediğini belirten Yıldız, gerçekten samimi olarak bir şeyler almaya çalıştıklarını, "Bir tavsiyesi olur mu, bir bilgi aktarımı olur mu, bir eleştirisi olur da biz ondan bir şey çıkartabilir miyiz?" diye canı gönülden, sessiz sedasız, müdahil olmadan 8-9 saat dinlediklerini söyledi.

Muhalefetten 12 yıl boyunca "Türkiye'nin yönetimine dair herhangi bir sonuç çıkar mı?" diye beklediklerini ifade eden Yıldız, "Ne yazık ki herhangi bir sonuç çıkmasının mümkün olmadığını gördük. Biz, ülkeyi kaosa sürüklemekten ve Türkiye'nin herhangi bir çıkarını gözetmekten geri kalan insanlarla artık ancak iktidar muhalefet ilişkisi yaşayabiliriz. Onun haricinde ülkenin idare edilmesi, yönetilmesiyle alakalı görüş alışverişinde ne yazık ki ümitsiz bir noktaya geldik" diye konuştu.

 

- Paralel yapı 

Paralel yapıyla alakalı son gelinen noktada çok farklı gelişmeler olduğunu dile getiren Yıldız, yargının tarafında olanların her geçen gün, her geçen ay, her geçen yıl taraf değiştirdiği ortamda, yargıya olan güvenin azaltılmaya çalışıldığı bir noktada bulunulduğunu belirtti.

Bakan Taner Yıldız, şöyle devam etti: 

"Bir suç eğer sabitse bunu işleyenin milletvekili, bakan, belediye başkanı, gazeteci olmasıyla beraber o suçun suç olmaktan çıkmadığını bir kez daha gördük. Gazetecilere yapılan baskının adının bir kısım AB ülkelerinde medet olarak çırpınışlarının ne yazık ki bir noktaya, bir sonuca varamadığını bir kez daha gördük. Biz ilerleyen demokrasi anlayışı içinde artık doğruyu tercih etmenin tek çare olduğunu, bunun haricinde başvurulan yolların herhangi bir çözüm noktası oluşturmadığını bir kez daha gördük. Biz aldanmışlık duygusu yaşadığımızı belirtmiştik, uzunca bir süre bundan bahsettik. Bu, kötü bir duygu. Yanınızda çalıştığınız mahalle, iş arkadaşlığı yaptığınız, beraber belediyelerde, Meclis'te çalıştığınız arkadaşlarınızın aslında aleyhinizde çalıştığını görmek son derece ağır bir duygu. Bundan hiç bahsedilmiyor, şu ana kadar kendileri için oluşturulan fırsatlardan güçlenen bu yapının aslında en büyük destekçilerinin biz olduğumuzdan hiç bahsedilmiyor ama sonuçta aldandık. Bunun hem İslami hem insani hem de devlet yapısı açısından baktığımızda üzerinde uzun süre tahlil edilmesi gereken bir yer var. Ne yazık ki ailelerin, akrabaların yalnızca zihinlerinin değil, aynı zamanda ilişkilerinin de görüldüğü bir ortama girdik. Bunu yapmaya kimin hakkı vardı. Önceden tavrınızı alırsınız biz de ona göre nerede duracağımızı biliriz." 

Tavanıyla tabanı birbirinden koparılmış, ayrı yönlerde çalışan bir yapıdan bahsedildiğini belirten Yıldız, "Bunu bilerek bu konuda belki 3-4 saat konuşabilecek birisi olarak söylüyorum, işimiz gücümüz yok da bu kadar kalkınmayla alakalı, petrol fiyatlarıyla bahsetmem gerekirken niçin bundan bahsediyorum? Bu, ailelerimize, mahallemize bırakılmış fitne olduğu için. Bir an önce bu hatadan dönülmesi lazım. Herkesin birbirinden bu manada helallik dilemesi lazım. Hatalarını itiraf edecekler, iftira yerine itirafta bulunacaklar. Dünya var, ahiret var. Bunun yalnızca bir siyasette yönetim meselesi olmadığını, bunun dış güçlerle nasıl irtibatlı olduğunu tek tek biliyoruz" şeklinde konuştu.

 

- Petrol fiyatları 

Bir arkadaşının "petrol fiyatlarındaki düşüşün vatandaşın cebine ne zaman yansıyacağını" sorduğunu hatırlatan Yıldız, son 6 ayda petrol fiyatlarındaki düşüşlerin petrol ürünlerine birebir yansıdığını vurguladı.

Yıldız, "Eğer siz 55 litrelik deponuzu benzinde 272 liraya doldururken bugün 235 liraya dolduruyorsanız bu zaten direkt cebinize yansımıştır. Bunun toplam tutarı 6 milyar dolar. 13 katrilyondan daha fazla, vatandaşımızın, 77 milyonumuzun son 6 ayda daha az gideri oldu, ceplerimize yansıdı. Mazotta hakeza 7 kez 71 kuruş, benzinde de 10 kez 86 kuruş indirim yapıldı. O yüzden vergi hariç tüm fiyatlar dünya fiyatlarını takip ediyor" diye konuştu.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05