Ahlen Uyum Meclisi’nin yeni başkanı Aydemir: “Birlikte güzel çalışmalar”

Ahlen Uyum Meclisi’nin yeni başkanı Aydemir: “Birlikte güzel çalışmalar”

Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde yer alan ve 10 bine yakın Türkiye kökenli insanın yaşadığı eski madenci şehri Ahlen’de Uyum Meclisi ilk toplantısında başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Ergül Aydemir meclis başkanlığına seçildi.

Ahlen Belediye Meclisi’nin toplantı salonunda yapılan oylamalarda başkanlığa seçilen Ergül Aydemir, bir konuşma yaptı ve “Gösterdiğiniz güven nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum.  Ahlen’de  göçmenlerin topluma sosyal uyumu ve Almanlarla iyi ilişkiler kurmaları konusunda birlikte güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) yerel siyasetçi Aydemir aynı zamanda Warendorf il genel meclisi üyesi. Sosyal demokrat siyasetçi, 13 Eylül’deki Uyum Meclisleri seçimlerinde “Respekt” (Saygı) listesiyle seçimlere girmiş ve iki sandalye kazanmıştı.

SOSYAL UYUM İÇİN TEŞEKKÜR

Aydemir’in yardımcılıklarına Metin Ateş (Ahlener Integrationsliste-Ahlen Uyum Listesi) ve İtalyan kökenli Maria Usai (Die neuen Ahlener- Yeni Ahlenliler) listelerinden seçildiler.

Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ile Gençlik, Sosyal ve Uyum Dairesi Müdürü Ulla Wolteringin, Başkan Aydemir ve Başkan Yardımcıları Ateş ve Usai’yi ilk kutlayan isimler oldular.

Ahlen Belediye Başkanı Dr. Berger, başkanlığa seçilen Ergül Aydemir’e “kalpten bol şans ve başarılar” diledi. Uyum Meclisi’nin kendisi için önemli ve muhatap aldığı bir organ olduğunu söyleyen Başkan Dr. Alexander Berger, “Uyum alanında göçmen ya da göçmen olmayan insanların gönüllü çalışmalar yapması çok sevindirici. Ahlen için iyi niyetle, duygularla, iyi  şeyler yapan herkese minnettarız. Çünkü çok insan hâlâ  fahri olarak çalışma yapmaktan kaçınıyor” dedi.

Federal Almanya’daki uyum meclisleri göçmenler tarafından seçilen küçük parlamentolar olup belediye meclislerine, şehir idarelerine belli konularda önerilerde bulunmaları dışında bir işleve sahip olmamaları eleştiriliyor.

MEHMET TANLI – KÖLN

HABERE YORUM KAT