Agora projesine start verildi: Cemevlerinde demokrasi danışmanlıkları

Agora projesine start verildi: Cemevlerinde demokrasi danışmanlıkları

Yeni projenin sorumluluğunu üstlenen Ayhan Özgül, temel hedefin demokrasi kültürünün AKM ve Cemevleri’nde gelişmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) çatısı altında Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde 6 Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde gerçekleştirmek üzere “Agora” adı altında yeni bir proje hayata geçirildi. 

Üç yıl sürecek olan Agora Projesi’nin Sorumlusu Ayhan Özgül projenin Almanya genelinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak 2010 yılından beri “Zusammenhalt durch Teilhabe” (Katılım Yoluyla Dayanışma) programı kapsamında yer aldığını kaydetti. “Alevilerin Sesi” dergisinde yer alan habere göre, söz konusu proje dernekler düzeyinde demokrasi kültürünü, demokratik değerleri hayata geçirmek, demokratik katılım kültürünü geliştirmek, güçlendirmek, radikalleşme ve anti demokratik eğilimlerinin önüne geçme amacını taşıyor.

Proje Sorumlusu Özgül, temel hedefin, demokrasi kültürünün AKM ve Cemevleri’nde gelişmesini sağlamak olduğunu kaydetti. 

ŞEHİRLERDEKİ DEMOKRASİ DANIŞMANLARI

Ayhan Özgül çalışmaları hakkında özetle şu bilgileri verdi:

“Yönetim ve üyelerle kurulacak koordinasyon ve ortak çalışmalarla söz konusu altı AKM/Cemevi’nde demokrasi danışmanlığı için iki kişi belirledik. Bu kişiler demokrasi danışmanı olarak proje kapsamında bir eğitime tabi tutulacaklar ve aktif olarak görev alıp, ortaya çıkacak her türlü antidemokratik gelişmeye uzman kişi olarak müdahale etmeye ve çözüm bulmaya çalışacaklar. Ayrıca demokrasi danışmanları proje süresince ilgili 6 AKM/Cemevleri’nde demokratik bir yönetimin daha iyi nasıl olması gerektiğine dair 'Good Governance' başlıklı yazılı bir çalışma yapacaklar. Demokrasi danışmanları, bu 6 şehirde demokrasi kültürü, demokratik iletişim (hoşgörü, anlayış, konuşma, dinleme, farklı görüşleri kabullenme, saygıyla karşılama ve tartışma) kültürünün daha sağlıklı işlemesi için de ilgili AKM/Cemevleri’nde aktif görev alacaklar.

AKM/Cemevleri’nde, üyeler genelde sadece kendi AKM/Cemevi üyeleri ile iletişim ve etkileşim içerisinde oluyorlar. Bu sorunsalı olumlu anlamda geliştirmek için kültürler arası iletişim olanakları değerlendirilecek ve ilgili şehirlerde yerel toplumsal, sosyal ve politik oluşumlar, yapılar arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğine dair ilgili şehirlerde ve AKM/Cemevleri’nde çalışmalar yapılacaktır. Umarım bu hedeflere ulaşabileceğimiz başarılı bir proje olur.”

Agora Projesi sadece Kuzey Ren-Vestfalya eyaletini kapsıyor ve bu eyalette de Dortmund, Hagen, Marl, Solingen, Velbert, Wupertal AKM ve Cemevleri’nde yürütülecek.

+49 – DORTMUND

FOTO: www.alevilerinsesi.eu

HABERE YORUM KAT
1 Yorum