Ağlar Karışıyor: Peker, Almanyalı Osmanlılar, Külünk ve Erdoğan

Ağlar Karışıyor: Peker, Almanyalı Osmanlılar, Külünk ve Erdoğan

Türkiye bir aydır mafya lideri Sedat Peker'in sansasyon yaratan iddialarını tartışırken, skandalın bir ayağı da Almanya'ya uzandı. Peker, AK Partili Metin Külünk aracılığıyla ülkede yasaklanan Almanyalı Osmanlılar çetesine para gönderdiğini söyledi.

Sedat Peker yayınladığı dokuzuncu videosunda “çanta çanta” para verdiğini iddia ettiği ismi açıkladı. Bahsedilen siyasetçinin Metin Külünk olması mafya-siyaset ilişkisindeki isimlere yenilerini eklediği düşünülse de Alman medyasında yeni değil.  


Peker’den AK Parti’ye, AK Parti’den Almanya’ya Uzanan Bir Yol
 

AKP’nin önde gelen isimlerinden olan Külünk, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve eski milletvekili. Son iddialara göre Külünk, Peker’den para göndermesini istedi. "Almanya'da o dernekler var ya, iyi arkadaşlar, ben onları seviyorum. Rica ederdi 'Onlara para yollar mısın?' diye, el altından onlara para yollardım" ifadelerini kullanan Peker’in işaret ettiği örgütün Osmanen Germania adlı bir grup olduğu biliniyor. Bu örgütün geçmişi ve gönderilen paranın kullanım amacıysa çarpıcı iddiaların merkezinde.  

Almanya’daki Türk Çete

Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) aşırı sağcı ve ismi birçok kriminal aktivitede geçmiş bir çete. 2015’te kurulan örgütün 2018’de yasaklandığı tarihte iddia ettikleri 2000 üyenin aksine 300’ e yakın üyesi olduğu tahmin ediliyor. İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın örgütün grubu ve tüm alt kuruluşlarını yasaklamasının altında birçok suç yatıyor: Cinayete teşebbüs, fiziksel şiddet, fuhuş, yağmacı gasp, kişiyi zorla alıkoyma, silah ve uyuşturucu. 

Süeddeutsche Zeitung’ un 2018 haberine göre örgüt arabalarıyla göçebe bir yaşam sürüyorlar. “Şehir merkezlerinde cübbeleriyle dolaşıp fotoğraflarını internette yayınlıyorlar ve diğer çetelere oranın kendilerine ait olduğu mesajını veriyorlar” 

Aynı habere göre grubun kendi içinde acımasız bir adalet sistemi var. Örgütün “namus kurallarına” uyulmadığında günlerce işkence edildiğini Celal S. Adında eski bir üye polise anlattı. İddiasına göre, çete, Celal S’nin Herrenberg’te bir daireye çekilip burada demir bir çubukla dişlerini kırdı ve yalnızca mermiyi anestezi olmadan çıkarmak için uyluğundan vurdu. Ayrıca, yakalanan saldırganlardan biri de Celal S’nin kulağını jiletle kesmeye çalıştı. Üç gün süren işkencenin sonunda kaçmayı başaran Celal S. Yaşadıklarını polise anlattı. 

Gazeteci Timur Soykan Halk TV'de Almanyalı Osmanlılar ve Metin Külünk'ün bağını bu şekilde anlattı: 

Külünk: “Kürtlerin kafasına sopalarla vurun”
Sedat Peker’ in iddialarından sonra merak edilen Külünk’ün bu çeteyle olan ilişkisi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğiyle bilinen Osmanen Germania’nın örgütsel suçlarının Türk hükümetinden finansal destek aldığı Alman polisinin açıklamasında yer aldı. Stuttgarter Nachrichten ve Frontal 21’in ortak araştırmasına göre ise maddi kaynağın Külünk olduğu 2017’de ortaya çıkarılmıştı. Osmanen Germania’yı yakından takip eden LFY’nin ses ve görüntü kayıtlarına göre Külünk’ün birkaç kez parayı zarf içinde grubun üyelerine teslim ettiği belgelenmişti. Mayıs 2016’da örgüt için tasarlanan Scorpion tipi bir makineli tüfeğe el koyan güvenlik ekipleri paranın silah satın almak için kullanıldığını varsayıyor.

 

Yine Stuttgarter Nachrichten ve Frontal 21’in ortak araştırmasına göre örgütün saldırılarının hedefi Almanya’da yaşayan Kürtler ve muhalifler. İstihbaratın dinlediği telefon görüşmelerinin birinde Külünk’ün grup üyelerini “Kürtlerin kafasına sopalarla vurmaya, bunu filme almaya ve videoları Türk halkına sunmaya çağırdığı” ifadeleri yer alıyor. Bu söylemlerin amacının Erdoğan’a yönelik olası eleştirenleri caydırmak olduğu söyleniyor. 

Metin Külünk ve Osmanen Germania arasındaki ilişkinin bir örneği ise Jan Böhmermann adlı bir komedyenin yaşadıkları. Kendi komedi programında Erdoğan’ı eleştiren bir şiir yazması üzerine Külünk’ün UETD’nin (Avrupa Türk Demokratlar Birliği) eski başkanı Yılmaz İlkay Arın’ı örgüt aracılığıyla komedyene saldırı düzenlemesi için teşvik ettiği dinlenen telefon konuşmalarında ortaya çıkmış. Polis raporuna göre Arın Külünk’ü arayıp görevinin ne olduğunu sormuş ve komedyenin yeni hedefi olduğunu öğrenmiş. Böhmermann’ın tam adresini de öğrendiğini söylemesinin üzerine komedyen Alman güvenlik birimleri tarafından saklanması için uyarılmış. 
Kürt gruplara yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı ise İlkay Arın’ın, ayrıca, şirketi Arın Nakliyat’ın Külünk’ün Almanya’da para ve silahların transfer edildiği paravan şirket ağı kurmasında rol oynamasıyla suçlamıştı. 


Erdoğan iddiaları

Metin Külünk’ün yakını olan Erdoğan’ın ise bu ağın bir parçası olduğu yapılan araştırmada öne sürülüyor. Alman güvenlik birimlerinin ele geçirdiği telefon kayıtlarına göre, Külünk örgüt için olan emirleri Erdoğan’dan bizzat alıyor. Berliner Morgenpost’un haberine göre Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri bakanlığı örgütün Ankara ile yakın temasta olduğunu doğruladı. 

Haziran 2016’da Ermeni soykırımının parlamento tarafından kabul edilmesi üzerine düzenlenen protestoda Osmanen Germania ve Metin Külünk’ün başrol oynadığı kabul ediliyor. Bunun üzerine telefon konuşmaları dinlenen Külünk’ün, beklenmedik bir şekilde Erdoğan ile görüşmeye geçtiği ve protesto süreci hakkında bilgilendirildiği kaydediliyor. Daha sonra Külünk, Erdoğan’a bir sonraki görevini soruyor ve Erdoğan talimatları ona ileteceğini belirtip telefon konuşmasını sonlandırıyor. 

Haber: Kayra Şener

HABERE YORUM KAT