AfD’li Kalbitz selamlaşırken yaraladı: Meclis Grubu Başkanı hastanelik oldu

AfD’li Kalbitz selamlaşırken yaraladı: Meclis Grubu Başkanı hastanelik oldu

AfD’nin Neonazi kökenli tartışmalı siyasetçisi Andreas Kalbitz, bu kez de halefi Dennis Hohloch’u parlamentoda selamlaşırken ağır yaraladı. İç organları zarar gören Hohloch hastaneye kaldırıldı.

Brandenburg Eyalet Meclisi’ndeki AfD Meclis Grubu Başkanlığı askıya alınan ve partiden ihraç edilen Andreas Kalbitz’in halefi Dennis Hohloch'u geçen hafta meclis grubunun ofisinde selamlaşırken yaraladığı bildirildi. Alman Haber Ajansı DPA’ya göre Kalbitz muhtemelen kasıtsız olarak 31 yaşındaki halefi Hohloch’u yaraladı. 

Redaktionsnetzwerks Deutschland’da (RND) yayınlanan haberlerin ardından Meclis Grubu Başkanı Dennis Hohloch DPA’ya bir açıklama yaparak “RND çok iyi anlatmış” dedi. Kalbitz de Berliner Zeitung’a yaptığı açıklamada “Elbette bu aksilikten ve bu talihsizlikler zincirinden dolayı çok pişmanım” diye konuştu. 

“BENDEN HER ŞEYİ BEKLİYORLAR”

Basına yansımadan önce  ise halefi Dennis Hohloch’u hastanelik ettiğine dair söylentiler çıktığını söyleyen Kalbitz’in, “Anlaşılan benden artık her şeyi bekliyorlar. Cuma günü Berlin Eyalet Mahkemesi’ndeki davayı kazanıp yeniden parti üyesi olmamdan korkanların parti içi karalama tiyatrosu bu. Beni ille de partiden uzaklaştırmak istiyorlar” dedi.  

2013 yılında  AfD’ye katılırken  geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizlediği ortaya çıkınca partiden ihraç süreci başlatılan Kalbitz, AfD Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığını kaybetmiş ve AfD Eyalet Meclis Grubu Başkanlığı da askıya alınmıştı. Andreas Kalbitz 4 Ağustos’ta meclis grup başkanlığını kaybetmişti.

Öte yandan Kalbitz’in itirazı ile yargıya yansıyan meclis başkanlığına ilişkin durumu Berlin Eyalet Mahkemesi’nde 21 Ağustos'ta görülecek.

+49 - POTSDAM

FOTO: Wolfgang Kumm / DPA

HABERE YORUM KAT