AfD de kararını verdi: Neonazi Kalbitz’in ihracıyla ne olacak?

AfD de kararını verdi: Neonazi Kalbitz’in ihracıyla ne olacak?

Jörg Meuthen, 2013 yılında AfD'ye katılırken geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in üyeliğini iptal ettirmişti. Berlin Eyalet Mahkemesi bu karara itiraz etmişti.

Almanya için Alternatif (AfD) partisinde sular durulmuyor. Şimdi de AfD Tahkim Kurulu, Andreas Kalbitz’in partiden ihracına hükmetti. Sağ popülist AfD lideri Jörg Meuthen,  partiye katılırken  geçmişte  Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in üyeliğini iptal ettirmişti.

Berlin Eyalet Mahkemesi ise AfD Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanı ve Eyalet Parlamentosu AfD Meclis Grubu Başkanı Andreas Kalbitz’in görevden alınmasına itiraz etmişti. Aşırı sağcı Kalbitz AfD tahkim kurulunun kararına kadar parti üyesi ve merkez yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam edebiliyordu. Partiden ihraç edilmesine ilişkin Kalbitz, Alman Basın Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada kararda siyasi eğilimlerin etkili olmasından üzüntü duyduğunu dile getirdi. 

NE OLMUŞTU?

Aslında parti içi çekişme mayıs ayı ortasında başlamıştı. AfD yönetim kurulunun da çoğunluğunu arkasına alan parti lideri Jörg Meuthen, 2013 yılında  AfD'ye katılırken  geçmişte Neonazi örgüt Vatana Sadık Alman Gençliği (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Kalbitz’in üyeliğini iptal ettirmişti. Çoğunluk, AfD Federal Meclis Grubu Başkanları Alexander Gauland ve Alice Weidel'in yanı sıra eş başkan Tino Chrupalla'nın itirazlarını, partinin Kalbitz tarafından aldatıldığını gerekçe olarak gösterip reddetmişlerdi. 

Böylece AfD üst yönetimi, aşırı sağcı referanslarla döşenmiş olan ve parti içinde Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke'nin etrafındaki milliyetçi kanatta merkezi bir rol oynayan bir politikacıyla da yolunu ayırmış oldu. Parti içindeki Kalbitz yanlıları Meuthen’a savaş açtı ve istifaya dahi davet ettiler. Kalbitz de yasal yollardan karşı saldırıya geçti.

Kalbitz şimdilik Berlin Eyalet Mahkemesi’nin itirazı ile başarıya ulaştı. Ancak bu karar, esas karar olmamasına ve itirazın mümkün olmasına rağmen, AfD'nin sağ kanat çevrelerinde bir zafer olarak kutlanmıştı. Hatta Brandenburg Eyalet Parlamentosu’nun AfD’li milletvekilleri hızla Kalbitz'i yeniden meclis grubu başkanı  olarak seçmişti. 

+49 – BERLİN

 

HABERE YORUM KAT