• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 12 °C
 • Stockholm 1 °C

Adalet Yürüyüşü, Avrupalı Türkleri de rahatlattı

Adalet Yürüyüşü, Avrupalı Türkleri de rahatlattı
Erdoğan ile Avrupa arasında yaşanan gerginlik, Avrupa'da yaşayan Türkleri zor durumda bırakmıştı. Türkiye'nin laik ve demokratik yüzünü gösteren Adalet Yürüyüşü'nün oluşturduğu sempati, yurt dışındaki gurbetçileri de rahatlattı.

OKTAN ERDİKMEN - Muhalif çevrelerin bugüne kadar pasif kalmakla eleştirdiği Kemal Kılıçdaroğlu, durdu durdu, tarihi bir hamle yaparak hem Türkiye'de hem de yurt dışında büyük sempati topladı. 

Beyaz gömleğini giyip, sokağa çıktı. Elinde 'adalet' yazan bir pankartla İstanbul'a doğru yürüyor. 

Parti bayraklarının olmadığı bu yürüyüş şimdiden büyük kitleleri etrafında toplamayı başardı. MHP'liler, Saadet Partililer de Kılıçdaroğlu'nun ardından gidiyorlar. AKP Genel Başkanı Erdoğan ve diğer yöneticilerse oldukça rahatsızlar. 

Erdoğan, "15 Temmuz'dakiler tankla, tüfekle, bunlar da yürümek ve karavanlarda dinlenmek suretiyle" diyerek yürüyüşe katılanları terörist ilan etti. Peşinden de 'yarın yargı sizi bir yere davet ederse şaşırmayın' diye devam etti.

Oysa insanlar zaten bunun için yürüyorlardı. Savcıların Cumhurbaşkanının hedef göstermesiyle harekete geçen değil, gerçekten adalet peşinde oldukları bir Türkiye için.

Avrupa basını olumlu görüyor

Bu yürüyüş yurt dışında çok olumlu karşılanıyor. Avrupa basını gelişmeleri 'kitlesel eylemler başladı' şeklinde veriyor.

Kılıçdaroğlu'na yapılan Gandhi benzetmesi, Avrupa'da yayımlanan gazetelerde ilk sayfalarda. 

Bir tarafta, elinde 'adalet' pankartıyla beyaz gömleğiyle yürüyen, sadece yürüyen bir muhalefet lideri. Diğer tarafta onu savcılarla, hakimlerle tehdit eden ve yürüyüşü hükümetin bir lütfu olarak tanımlayan bir Cumhurbaşkanı.

Erdoğan'ın alternatifsiz olmadığını gösterdi

Gandhi 24 gün yürümüştü, Kılıçdaroğlu ise 23 gün yürüyecek. Bu yürüyüş Erdoğan'ın alternatifsiz olmadığını gösterdi.

Erdoğan karşıtı cepheyi ancak CHP bir araya getirebilir. Muhalefetin bu gidişle 2019'da yüzde 50'ye ulaşması hiç de zor değil.

Zaten panik de bundan kaynaklanıyor.

Türkiye'nin alternatifsiz olmadığını gören Batı medyasında da, bir sempati oluştu.

Bu yürüyüş Türkiye'deki turizmcilerin yüzünü güldüreceği gibi, ırkçılık ve ayrımcılık altında ezilen Avrupalı Türkleri de biraz olsun rahatlatacak.

Özellikle Almanya ve Hollanda'da seçim öncesi çıkarılan krizler nedeniyle, bu ülkelerdeki Türkler, en yakın arkadaşlarıyla bile sorun yaşamaya başlamışlardı. 

Türkiye'den gelen bakan kavgasını çıkardıktan sonra, özel uçağıyla geri dönüyor. Faturayı ödemek ise burada kalan gurbetçilere kalıyor.

Düne kadar iş yerinde bu kavgaları, Nazi ithamlarını konuşan arkadaşlar, şimdi beyaz gömleğiyle elinde 'adalet' pankartıyla yürüyen bir lideri ve ona destek veren insanları konuşacaklar.

CHP'liler de Avrupa'nın birçok şehrinde düzenledikleri mitinglerle bu imajı daha da güçlendiriyorlar.

Bugünlerde insanların içi yeniden umutla doldu. 

Bazıları onlarla dalga geçiyor. Örneğin Başbakan Binali Yıldırım, "Yürüyerek neden zahmet çekiyorsunuz, trenle gidebilirsiniz" diyor.

Bazıları onları tehdit ediyor. Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarın yargı bir yere çağırırsa şaşırmayın" diyor.

Zaten dünyadaki değişimler de bu şekilde hep bu şekilde gerçekleşir.

Hindistanlı Gandhi'nin dediği gibi:

“Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra seninle savaşırlar ve sonra sen kazanırsın”.

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05