Acil aday, SPD’ye iki puan getirebildi: İbre ısrarla sağı gösteriyor

Acil aday, SPD’ye iki puan getirebildi: İbre ısrarla sağı gösteriyor

Alman sosyal demoratların gelecek yılki seçime sürpriz bir hızla Olaf Scholz’u aday göstermesi, partiye sadece iki puanlık bir ilgi taşıdı. SPD’nin, şimdilik bir tek Sol Parti seçmenlerini “cezbedebildiği” ileri sürüldü.

Alman sosyal demokratlarının seçim hesaplarının şimdilik pek tutmayacağı ileri sürüldü. SPD’nin bütün partilerden önce gelecek yılki genel seçimler için başbakan adayını belirlemesi ve bunu Olaf Scholz gibi parti sağından bir ismi parti solunun desteğiyle ilan etmesi, anketlerde büyük bir hareketlenme yaratamadı. 

Yapılan yeni kamuoyu araştırmalarında SPD’nin iki puanlık bir oy kazanabileceği sonucu alındı. Ancak sağdan oy alma hesabı yapan SPD’ye, son anketlere göre, Sol Parti’den seçmen geçişi olduğu saptandı.  

SAĞ VE SOLDA HAREKET PEK YOK

Bugün bir seçim yapılsa SPD ve Yeşiller Partisi’nin her birinin yüzde 2 daha fazla oy alabileceği, Hıristiyan demokratlar (CDU ve CSU) ile Sol Parti’nin ise yüzde 2’lik bir oy kaybı yaşayacağı ortaya çıktı. Forsa Ensitütüsü tarafından “RTL/ntv” televizyon kanallarının düzenli aralıklarla yayımladığı “siyasal eğilimler barometresi” için hazırlanan bir raporda,  SPD’nin şu anda yüzde 16’lık bir oy oranına ulaşabileceği belirtildi. Yeşiller Partisi’nin oyların yüzde 20’sini toplayarak Hıristiyan demokratların ardından ikinci sıradaki yerini koruduğu gözlendi. Buna göre, SPD parlamentodaki üçüncü büyük parti konumunda. 

CDU/CSU, aynı kamuoyu araştırmasına göre oyların yüzde 36’sını alabilecek durumda görünüyor. Liberal FDP ile Sol Parti yüzde 6’lık oy oranlarına sahipler. Aşırı sağda konuşlandırılan AfD ise bugün seçim yapılsa, son genel seçimlerden daha geride kalacak ve yüzde 9 oranında bir oy toplayabilecek.  

Söz konusu anket, kararsızların rolünün büyük olacağını da gösterdi. Buna göre, Federal Almanya’da yüzde 22’lik bir seçmen kitlesi, henüz oyunu hangi partiye vereceği konusunda bir karar vermiş görünmüyor. 

+49-BERLİN

FOTO: Wolfgang Kumm/DPA

HABERE YORUM KAT