AB’yle “Trump ABD’si” uyuşamıyor: Yaptırım tehditleri Avrupa’yı endişelendirdi

AB’yle “Trump ABD’si” uyuşamıyor: Yaptırım tehditleri Avrupa’yı endişelendirdi

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “ABD’nin Avrupa şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD’nin yaptırım kararlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı ve Avrupa ile ABD arasındaki mesafenin büyüdüğüne dikkat çekti.

ABD’nin kendi sınırları dışında yaptırım uygulamasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirten Borrell, “ABD’nin Avrupa şirketlerine ve çıkarlarına karşı artan yaptırımlarından ve yaptırım tehditlerinden derin endişe duyuyorum. İran, Küba, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve son olarak Kuzey Akım 2 ile  TürkAkım projelerinde bu gelişmekte olan eğilime tanık olduk” görüşünü dile getirdi. 

Borrell, meşru biçimde iş yapan Avrupalı şirketlere üçüncü ülkelerin yaptırımlarına ilkesel olarak karşı çıktığını, Avrupa politikalarını üçüncü ülkelerin belirleyemeyeceğini kaydetti.

AB’nin siyasi farklılıklar konusunda diyaloğa açık olduğunu belirten Borrell, yaptırım tehdidinde görüşme gerçekleşemeyeceğini hatırlattı. Josep Borrell, dış ve güvenlik politikası hedeflerinin paylaşıldığı durumlarda ise eşgüdümlü politikaların değerli olduğunu vurguladı.

+49 – BRÜKSEL

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT