AB'nin Rus sorunu bitmiyor: Ekonomik yaptırımlar uzatıldı

AB'nin Rus sorunu bitmiyor: Ekonomik yaptırımlar uzatıldı

Avrupa Birliği, Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini, Moskova'nın Ukrayna politikasını gerekçe göstererek, 6 ay daha uzatma kararı aldı.

AB Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırıcı politikalar izlemesini gerekçe göstererek, AB'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların 31 Ocak 2021'e kadar uzatılması kararı alındığını açıkladı. 

Yaptırımlarla Rusya'nın, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca, Rus kamu bankaları, Avrupa'da finans sektöründen dışlanıyor. 

Özellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar her 6 ayda bir uzatılıyor. Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı da yapamıyor. 

Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın tartışmalı bir süreçle Rusya'ya katılması ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulamaya başlamıştı.

AB'nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ek yaptırımları, pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

+49 - BRÜKSEL

HABERE YORUM KAT