AB'nin en yoksul ülkesinde sokak ve protestolar yeni anayasa getiriyor

AB'nin en yoksul ülkesinde sokak ve protestolar yeni anayasa getiriyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ülkede bir aydan fazla süredir devam eden hükümet karşıtı protestoları yatıştırmak için yeni anayasa teklifi yaptı ve Büyük Millet Meclisi (BMM) seçimlerinin yapılmasını istedi.

Bulgaristan'da geçtiğimiz temmuz ayında protestocular ülkede yolsuzluğun had safhaya ulaştığı ve hükümetin bir oligark mafya çetesine dönüştüğü gerekçesiyle gerçekleştirdikleri protestolarına devam ediyor. Protestoları yatıştırmak isteyen Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'dan yeni bir adım geldi. Borisov yaptığı açıklamada, “Yalnızca siyasi sistemi değiştirmenin değil, ülkede yeniden başlangıcın zamanı geldi” diyerek yeni bir anayasa teklifinde bulunacaklarını duyurdu.

Protestocuların hayal kırıklığını anladığını ifade eden Borisov, bu durumun çeşitli siyasi gruplar ve oligark çevreler tarafından sömürüldüğünü belirtti.

TASLAK HAZIR GİBİ

“Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar” (GERB) partisinin lideri Borisov, parlamentonun Büyük Millet Meclisi (BMM) seçimleri kararı aldığı anda istifa edeceğini duyurarak sunacakları yeni anayasa taslağına dair bilgileri paylaştı. 

Buna göre parlamentodaki mevcut 240 milletvekili sayısının 120'ye, BMM milletvekili sayısının da 400'den 280'e indirilmesi planlanıyor. Ayrıca görev süresi 7 yıl olan Cumhuriyet Başsavcısının görev süresi de 5 yıla indirilecek. Değişiklikler arasında Yüksek Adalet Divanı'nın feshedilmesi ve yerine Hâkimler Yargı Kurulu ve Savcılar Yargı Kurulu oluşturulması bulunuyor.

ZAMAN KAZANMA ÇABASI MI? 

Siyasi gözlemciler, Borisov'un planının konumunu güçlendirebileceğini söylerken, protestocular ise söz konusu planı boş bir jest olarak nitelendirdiler ve gösterilerine devam edeceklerini duyurdular. Gösterileri düzenleyenler ise “Hâlâ istifa etmeyen Boyko Borisov'un açıklaması, bir başka zaman kazanma çabasıdır” görüşünü savundular.

Öte yandan Bulgaristan'da yeni anayasanın kabul edilmesi için yetki, 400 milletvekilinden oluşan BMM’nin elinde.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Bulgaristan'ı 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği'nin en yozlaşmış ülkesi olarak gösteriyor.

+49 – SOFYA

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT
1 Yorum