AB'den Türkiye tanımı: Aday ülkedir, NATO müttefikidir, ilişkilerimiz bunu yansıtmalıdır

AB'den Türkiye tanımı: Aday ülkedir, NATO müttefikidir, ilişkilerimiz bunu yansıtmalıdır

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Türkiye ile ikili ilişkilere önem verildiğini belirterek, Türkiye'nin Birlik'le üyelik müzakereleri yürüttüğünü hatırlatt

Türkiye'nin AB için önemli olduğunu bu kez AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano yineledi. Türkiye'nin aynı zamanda NATO müttefiki olduğunu ve ilişkilerin bu hususları yansıtması gerektiğini söyleyen Stano, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in 6-7 Temmuz'da Türkiye'ye ziyaretine ilişkin bir soruyu yanıtladı. 

 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell hafta başında Türkiye'ye gidiyor

Sözcü, Borrell'in pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşeceğini, ziyarete ilişkin ilave detayların netleştiğinde aktarılacağını belirtti. Görüşmede Türkiye-AB ilişkileri ile üye ülkelerle ortaya çıkan bazı sorunların da ele alınacağını ifade eden Stano, sorunların diyalog yoluyla daha kolay çözüleceğine işaret etti. 

Stano, Borrell'in ziyaretinin AB'nin Türkiye ile ilişkilere verdiği önemi ortaya koyduğunu kaydederek, “Türkiye aday ülkedir ve NATO müttefikidir. İlişkilerimizin tüm bu hususları yansıtması gerekir” diye konuştu.

Stano, 13 Temmuz'da düzenlenecek Dış İlişkiler Konseyinde de Türkiye-AB ilişkilerinin tüm boyutlarının ele alınacağının altını çizdi.

+49 – BRÜKSEL

HABERE YORUM KAT