AB’de Trump-Biden temsili savaşları: Macar yönetimi Biden’a “Hakkındaki iddiaları yanıtla” dedi

AB’de Trump-Biden temsili savaşları: Macar yönetimi Biden’a “Hakkındaki iddiaları yanıtla” dedi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ABD’nin Demokrat başkan adayı Joe Biden’a, hakkındaki yolsuzluk iddialarını açıklığa kavuşturması için çağrıda bulundu.

ABD’deki başkanlık muharebelerine, Avrupa Birliği (AB) içinden destek ve eleştiri açıklamaları geliyor. Özellikle bazı Doğu Avrupa ülkelerinde Trump’ın elini güçlendirmek için çıkışlar yapıldığına tanık olunuyor. 

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Biden’ın, Barack Obama döneminde başkan yardımcılığı yaptığını ve 8 yıl boyunca Orta Avrupa ve özellikle de Ukrayna ile ilgilendiğini belirtti.

Biden’in oğlunun Ukraynalı enerji firmasının başkanlığını yaptığı dönemle ilgili çok ciddi yolsuzluk iddialarının olduğuna dikkat çeken Szijjarto, söz konusu dönemde Biden’in ABD başkan yardımcılığı görevinde olduğunu ve çok sık bir şekilde Ukrayna’yı ziyaret ettiğini kaydetti.

DESTEK VE ENGEL ÇABALARI 

Szijjarto, “Joe Biden, oğlu ve oğlunun yönettiği şirketin çıkarı için siyasi nüfuzunu nasıl kullandığı, Ukrayna Başsavcısının görevden alınması için Ukrayna hükümetine ve devletine neden baskı uyguladığı, bu görevden almanın Joe Biden’ın oğlunun enerji anlaşmalarıyla ilgili soruşturmaların tamamen durdurulmasıyla nasıl bir ilgisi olduğuna cevap vermeli” ifadelerini kullandı.

Biden’in seçim kampanyasında Orta Avrupa’yı gündeme getirdiğini, Polonya ve Macaristan’ı haksız yere eleştirdiğini öne süren Szijjarto, Biden’ın öncelikle hakkındaki yolsuzluk iddialarına cevap vermesi gerektiğini de ifade etti.

ABD’de Demokrat başkan adayı Biden’ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden’ın Ukraynalı enerji firması ile ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı kovmaları için Ukrayna’ya baskı yaptığı iddia ediliyor.

Biden yaptığı son bir açıklamada, “Belarus’ta, Polonya’da, Macaristan’da ve totaliter rejimlerin yükseldiği yerlerde neler olduğuna bir bakın. Bu Başkan dünyanın bütün haydutlarını kucaklıyor” ifadelerini kullanmıştı.

+49 – BUDAPEŞTE

KAYNAK:AA

HABERE YORUM KAT