ABD Başkanı Biden, G7 Zirvesi için İngiltere’de

ABD Başkanı Biden, G7 Zirvesi için İngiltere’de

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve gelmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretinde bulunarak 11-13 Haziran’daki G7 Zirvesi için İngiltere’ye geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve gelmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretine çıktı. Biden, İngiltere’nin Cornwall kentindeki G7 Zirvesi için İngiltere'ye geldi. Biden’ı taşıyan Air Force One uçağı, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Mildenhall Üssü’ne iniş yaptı. G7 Liderleri ile bir araya gelecek olan Biden, 13 Haziran’da ise Jill Biden ile Windsor Kalesi'nde Kraliçe 2. Elizabeth tarafından kabul edilecek. Biden, Kraliçe Elizabeth'in görüşeceği 13. ABD Başkanı olacak.

Biden’ın yanı sıra Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’da bu yıl ilk kez G7 Zirvesine katılırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise görevinden ayrılmadan önce son kez G7 Zirvesi'nde olacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın başkanlığında yapılacak zirveye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in katılması bekleniyor.

BİDEN ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ
Başkan Biden, 14 Haziran’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de görüşme gerçekleştirecek. Biden’ın, Brüksel ziyaretinde Belçika Kralı Philippe ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile de bir araya geleceği bildirilirken, 15 Haziran'da da ABD-Avrupa Birliği (AB) zirvesine de katılacağı aktarıldı.

Biden-Putin görüşmesi 16 Haziran’da
Biden, 16 Haziran'da ise İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşecek. Biden’ın Cenevre'deki temasları kapsamında, İsviçre Cumhurbaşkanı Guy Parmelin ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile de görüşmesi planlanıyor.

Artı49 HABER MERKEZİ
 

HABERE YORUM KAT