AB ve Google yapay zeka anlaşması yapmaya hazırlanıyor

AB ve Google yapay zeka anlaşması yapmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Google, yapay zeka alanında işbirliği yapmak için bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Bu anlaşma, yapay zeka sektöründe faaliyet gösteren tüm şirketlerin katılımıyla yeni kurallar getirmeyi amaçlıyor.

AB Komisyonu İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Google CEO'su Sundar Pichai ile Brüksel'de gerçekleştirdiği görüşme sonrasında sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Breton, "Avrupa'da teknolojinin, veri koruma, çevrim içi güvenlik ve yapay zeka gibi alanlarda mevcut kurallarımıza uyum sağlamasını bekliyoruz" ifadesini kullandı ve Avrupa'daki şirketlerin kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeyeceklerini vurguladı.

Breton, Pichai'nin bu konunun farkında olduğunu ve AB'nin tüm kurallarına uymayı taahhüt ettiğini belirtti.

Breton, Pichai ile birlikte AB'nin yapay zeka sektöründeki büyük aktörlerle işbirliği yaparak bir yapay zeka paktı oluşturmayı gönüllü olarak kabul ettiklerini ifade etti. Bu paktın AB'nin yapay zeka yasasından önce hayata geçirilmesi planlanıyor.

Pichai'nin Brüksel ziyareti sırasında AB Komisyonu Başkan Yardımcıları Vera Jourova ve Margaritis Schinas ile de görüşmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT