AB, sıkı nakit tedbirlerini açıkladı: Tüketicilerin bilmesi gerekenler...

AB, sıkı nakit tedbirlerini açıkladı: Tüketicilerin bilmesi gerekenler...

Gelecekte AB'de artık her şeyi nakit olarak ödemek mümkün olmayacak. AB Komisyonu yeni bir kural üzerinde anlaştı.

Günümüzde pek çok kişi sadece banka veya kredi kartıyla ödeme yapıyor. Nakit para ise Almanya'da giderek daha az rağbet görüyor. Şimdi Avrupa Birliği (AB), özellikle büyük alışverişlerde bazı insanları etkileyebilecek yeni ve daha katı bir nakit önlemi getiriyor.

AB ÜST SINIRI BELİRLEDİ

AB yeni kuralla, kara para aklama ve terörün finansmanı ile daha iyi mücadele etmek istiyor. Gelecekte, AB genelinde nakit ödemeler için bir üst sınır uygulanacak. Üst sınır 10,000 Euro olarak belirlenecek. Bu karar AB Komisyonu tarafından 18 Ocak Perşembe günü bir tebliğle duyuruldu. Üye devletler ayrıca daha düşük bir limit belirleme ya da mevcut limitleri muhafaza etme seçeneğine de sahip olacak.

Yeni düzenlemeye göre, 3,000 ila 10,000 Euro arasında nakit işlem yapmak isteyen herkesin kendisini ve paranın kaynağını kanıtlaması gerekecek. Bu bilgiler tüccarlar ve bankalar tarafından kaydedilecek ve saklanacak. Daha önce bu uygulama Almanya'da sadece 10,000 Euro üzerindeki işlemler için geçerliydi.

Komisyon'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kara paranın aklanmasının önlenmesine yönelik bir yönetmelik üzerinde varılan geçici anlaşmayla birlikte, ilgili kurallar ilk kez AB genelinde tamamen uyumlu hale getirilecek ve suçluların yasa dışı yollardan elde ettikleri fonları mali sistem üzerinden aklamak ya da terörist faaliyetleri finanse etmek için kullandıkları potansiyel boşluklar kapatılacaktır."

LÜKS PERAKENDECİLER VE FUTBOL KULÜPLERİ DE ETKİLENECEK

Yeni nakit kuralı pek çok tüketicinin yanı sıra lüks perakendecileri ve futbol kulüplerini de etkiliyor.

Düzenleme yürürlüğe girmeden önce, banknot ve madeni para ile ödeme konusunda herhangi bir sınırlama olmayacak. Anlaşma öncesinde Almanya bir üst sınır getirilmesini eleştirmişti. Ancak diğer ülkelerde nakit ödemeler için zaten üst sınırlar var. Örneğin Belçika'da maksimum limit 3000 Euro, İtalya'da ise 5000 Euro.

Gelecekte, lüks mal perakendecileri, kripto varlık sağlayıcıları ve profesyonel futbol kulüpleri de müşterilerini kontrol etmek ve belirli meblağların üzerindeki şüpheli faaliyetleri bildirmek zorunda kalacaklar. Bununla birlikte, yeni AB düzenlemesi tüketiciler arasındaki satın alımlarla sınırlı değil, aynı zamanda iki şirket arasındaki ve şirketler ile tüketiciler arasındaki ödemeleri de kapsıyor. Tüketiciler için, tutabilecekleri nakit miktarında hala bir sınırlama yoktur.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum