• BIST 98.438
 • Altın 276,678
 • Dolar 5,7740
 • Euro 6,4336
 • Berlin 18 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 23 °C
 • İzmir 27 °C
 • Stockholm 12 °C

AB projesi tabana yayılırsa başarılı olur

AB projesi tabana yayılırsa başarılı olur
- AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, "AB projesinin ancak tabana yayıldığı takdirde gerçek manada hayat bulacağına ve tam üyeliğin de halkımız tarafından benimsendiği takdirde gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz" dedi.

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "AB projesinin ancak tabana yayıldığı takdirde gerçek manada hayat bulacağına ve tam üyeliğin de halkımız tarafından benimsendiği takdirde gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz" dedi.

Bakan Bozkır, Rixos Otel'de düzenlenen "Türkiye'nin Yeni AB Stratejisi ve Yerel Düzeyde AB Çalışmaları - 81 İl Vali Yardımcıları Toplantısı"nda AB'den sorumlu vali yardımcılarıyla bir araya geldi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'nin AB sürecinde yeni ve yapıcı bir dil geliştirmek amacıyla attığı adımları ve bu adımların sonuçlarını paylaşmak için bir araya geldiklerini belirten Bozkır, halkın Türkiye'nin AB üyelik sürecine desteğini artırmak ve konuyla ilgili toplumsal sahiplenmeyi güçlendirmek için yapılacak katkı ve önerilere büyük önem verdiklerini kaydetti.

"AB projesinin ancak tabana yayıldığı takdirde gerçek manada hayat bulacağına ve tam üyeliğin de halkımız tarafından benimsendiği takdirde gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz" diyen Bozkır, AB üyelik sürecinin sadece merkezi yönetimi değil, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerini kapsadığına vurgu yaptı.

Valilikler bünyesinde oluşturulan "Valilik AB Birimleri" sayesinde illerde AB ile ilgili çalışmaların kurumsallaştırılmasının sağlandığına işaret eden Bozkır, bu konuda gösterilen desteğe teşekkür etti.

Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesiyle "Yeni Türkiye" tablosunun ortaya çıktığına işaret eden Bozkır, "Yeni Türkiye derken, 2 trilyon dolar milli geliri olan, kişi başı milli geliri 25 bin dolara yükselen, 500 milyar dolar ihracatı olan, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmiş, uluslararası sorunlarda kararların tebliğ edildiği değil, görüşlerinin sorulduğu önemli bir aktör haline gelmiş bir Türkiye'den bahsediyoruz. Aynı zamanda demokrasinin en üst düzeye çıktığı, temel hak ve özgürlüklerin en üst düzeyde olduğu ve Türk vatandaşlarının her birinin etnik kimliğine, inancına, yaşam biçimine bakılmaksızın kendisini bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı hissettiği bir Türkiye'den bahsediyoruz" diye konuştu.

AB hedefinin yeni Türkiye vizyonu içinde yer almasının önemli bir mesaj olduğunu dile getiren Bozkır, sürecin devam etmesinin her iki tarafın çıkarına olduğu gibi uluslararası  barış, istikrar ve bölge sorunlarının çözümü konusunda da önemli bir kıstas olacağını kaydetti.

Müzakere fasıllarının bloke edilmiş olmasına rağmen Türkiye'nin bu fasıllar açılmışçasına çabalarını sürdürdüğünü dile getiren Bozkır, "Bugün itibariyle Türkiye, 28 faslı açmış, 14 faslı da kapatmış vaziyettedir. Reel tablo budur" dedi. Türkiye için resmi değil, gerçekteki tablonun önemli olduğuna vurgu yapan Bozkır, Türkiye'nin en geç 2-3 sene zarfında bütün fasılları kapatmış olacağını belirtti.

Türkiye'nin, fasıl açılmamasının ekonomiye etkilerinden endişe duyacak bir dönemde olmadığına dikkati çeken Bozkır, fasıllar açılmadığı zaman da ekonomik ve siyasi reformların sürdüğünü dile getirdi. Bakan Bozkır, "Bu tablo bu şekilde devam ettiği takdirde, bu karşılıklı çıkar mevcut olduğu takdirde Türkiye'nin AB üyeliği mutlaka gerçekleşecektir" ifadesini kullandı.

Bakan Bozkır, konuşmasının ardından toplantıya katılan vali yardımcılarıyla aile fotoğrafı çektirdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Almanya'da uçak biletlerine ve benzine zam
 • 'Volkwagen araç kullanmayalım' çağrısı
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05