AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'den aşı pasaportu açıklaması

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'den aşı pasaportu açıklaması

Avrupa Birliği‘nde, ülkeler arası seyahatleri kolaylaştıracağı düşünülen aşı pasaportu konusundaki planlar somutlaşıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, pasaport için gerekli yasal düzenlemenin bu ay içinde hazırlanacağını ve üye ülkelerin onayına sunulacağını bildirdi.

Alman Birlik Partileri CDU/CSU’nun milletvekilleri ile biraraya geldiği toplantıda konuşan Leyen, pasaportun teknik olarak işlevsel hale getirilmesinin birkaç ay alabileceğini de söyledi.

''AB'DEKİ ÜYE ÜLKELERİN DESTEĞİ GEREKLİ''

Pasaportun uygulamada başarılı olması için AB’deki üye ülkelerin desteğinin sağlanması gerektiğini söyleyen Leyen, dijital belgenin hedefinin aşı olanların bunu kanıtlayabilmeleri olduğunu hatırlattı. Pasaportta yer alacak bilgiler hakkında da konuşan Leyen, aşılamanın tarih ve yerinin belgeleneceğini, ayrıca kullanılan aşının ekleneceğini, yapılan Corona testlerinin ve hastalığa yakalanma durumunda bu konudaki bilgilerin de pasaportta bulunacağını duyurdu.

Leyen, "Bu şekilde AB’ye giriş ve çıkışları serbest bırakabileceğimizi, ayrıca AB’ye komşu ülkelerle sınır trafiğini koordine edebileceğimizi düşünüyoruz" şeklinde görüş belirtti.

Ursula van der Leyen, geçen Cuma günü yapılan AB liderler zirvesinden sonra yaptığı bir açıklamada, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında başlayan aşı pasaportu çalışmalarının 3 ay süreceğini ifade etmişti. Leyen, açıklık getirilmesi gereken çok sayıda soru bulunduğuna işaret ederek, örneğin aşı olanların virüsü bulaştırıp-bulaştırmadığı ve aşının koruyuculuğunun ne kadar sürdüğü gibi soruların henüz yanıtının bulunmadığını söylemişti.

KAYNAK: AMERİKANIN SESİ

HABERE YORUM KAT