93’lük nazinin cezası ertelendi: Sırada 14 SS görevlisinin daha davası var

93’lük nazinin cezası ertelendi: Sırada 14 SS görevlisinin daha davası var

Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde yargılanan eski SS görevlisi hakkında karara varıldı. 93 yaşındaki eski nazi iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak cezası ertelendi. 

O dönemde 17 yaşlarında olan ve bu nedenle bugün gençlik mahkemesinde yargılanan sanık hakkında savcı üç yıl hapis cezası talep etmişti. Hitler dönemindeki Stutthof Toplama Kampı’nın nöbetçilerinden olan sanık, 5 bin 230 kişinin katledilmesine yardımcı olmakla suçlanıyordu. 

Geçen yılın ekim ayında davası başlayan  93 yaşındaki sanık daha en başta  Ağustos 1944'ten Nisan 1945'e kadar Gdansk kampında nöbetçi olarak görev yaptığını  doğrulamıştı. Gönüllü olarak nöbetçilik görevini üstlenmediğini, kalp rahatsızlığı dolayısıyla cepheye alınmadığını ve kampa gönderildiğini anlatmıştı.

Sanık, davadaki son sözlerinde ise toplama kampı kurbanlarından, oradan kurtulanlardan ve yakınlarından özür dilemişti.

SAVCILIK 3 YIL TALEP ETMİŞTİ

Savcı o dönemde 17 yaşında olan sanığın Danzig kampının gaz odasında neler olduğunu ve insanların krematoryumun bitişik odasında kurşuna dizildiğini bildiğine işaret ederek sanığın görev yaptığı süre zarfında, krematoryumda en az 30 kişinin kurşunlandığını ve 200 kişinin gaz odasında katledildiğini, 5 bin mahkûmun kampta insanlık dışı koşullarda tutulduğunu bildiğini de ileri sürmüştü. 

Kamptan sağ kurtulanlar ve kurbanların yakınlarından oluşan  yaklaşık 40  davacı ise sanığın hakkında işlediği suçlarla ilgili hüküm verilmesini istese de sanığın tutuklanması için talepte bulunmamışlardı. Hatta bazı davacılar sanığın tutuklanmaması gerektiğini açıkça ifade etmişlerdi. İsrail'de çok eski bir Stutthof kampı kurbanı bile  sanığın affedilmesi gerektiğini söylemişti. 

KARŞI GELSEYDİ KURŞUNA DİZİLİRDİ

Savunma avukatı Waterkamp askere çağrıldıktan sonra mutfakta çalışma için başvurduğunu ancak talebinin reddedildiğini de söyledi. 1945'te Stutthof'ta bir grup gardiyanın/nöbetçinin SS tarafından kurşuna dizildiğini  vurgulayan avukat Waterkamp, “Sanık verilen emre karşı gelseydi kurşuna dizilirdi” dedi.

Öte yandan bu davanın ardından yine Stutthof toplama kampında nöbetçi olan 95 yaşındaki bir başka nazinin Wuppertal Eyalet Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanacağı da belirtildi.  Ludwigsburg'daki Nazi Suçlarını Araştırma Merkez Ofisine göre, toplama kamplarındaki suçlarla ilgili olarak halen toplam 14 soruşturma yürüyor. 

+49 – HAMBURG

Foto: Daniel Bockwoldt/dpa

HABERE YORUM KAT