8 yılını ve 4200 saatini kibrit çöpleriyle Eyfel Kulesi yapmak için harcayan adam, hayal kırıklığına uğradı!

8 yılını ve 4200 saatini kibrit çöpleriyle Eyfel Kulesi yapmak için harcayan adam, hayal kırıklığına uğradı!

Hayatının sekiz yılını ve 4,200 saatini Eyfel Kulesi'nin bir kopyasını inşa etmek için harcayan bir Fransız, 706.900 kibrit çöpünü de bir araya getirdi. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi uman adam, aldığı yanıtla yıkıldı.

Bir Fransız 700.000'den fazla kibrit çöpünü özenle Eyfel Kulesi'ne dönüştürdü. Kulenin inşası sekiz yıl sürdü ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi umuyordu. Ancak jüri, yanlış kibritleri kullandığı için inşaatı reddetti.

Bu Richard Paul için acı bir başarısızlık oldu. Küçük bir Fransız belediyesi olan Montpellier-de-Médillan'dan gelen model yapımcısı, hayatının sekiz yılını ve 4,200 saatini Eyfel Kulesi'nin bir kopyasını inşa etmek için harcadı. 7,19 metre yüksekliğindeki yapıyı toplam 706.900 kibrit çöpünden bir araya getirdi. Sanat eseri için 23 kilogram tutkal kullandı. Ancak Guinness Rekorlar Kitabı'nın İngiliz jürisi, kibritler piyasada bulunmadığı için bu rekoru tanımadı.

"HAYAL KIRIKLIĞI"

47 yaşındaki adam kafaları tek tek kesmek istemediğinden, tahta çubukların 15 kilogramlık kutularda teslim edilmesi için Fransa'nın en büyük üreticisiyle temasa geçti.

Ancak Guinness kurallarına göre, kibrit çöplerini kesmemeli, parçalamamalı ya da kibrit olarak şeklini bozmamalıydı. Yanıcı kırmızı ucu kazımalı ve kesmemeliydi. Ancak Fransız, yönetmeliklerin bu inceliğini ancak geçen yıl Ekim ayında öğrendi. Ancak o zamana kadar artık çok geçti.

Le Parisien gazetesine verdiği demeçte "Hayal kırıklığı, sinir bozucu, anlaşılmaz ve pek adil değil" dedi. Öfkesini Facebook'ta da dile getiren Fransız, Guinness Rekorlar Kitabı'nın jürisinin kuleye bakmadan karar verdiğinden yakındı.

BAŞKA BİR SORUN: SALON!

Fransız şimdi en azından projesini Paris'teki Olimpiyat Oyunlarında sergilemek istiyor. Organizasyon komitesi zaten bu konuda olumlu görüş bildirmişti. Ancak bir sorun var. Plaud, "Bana yeterince yüksek bir salon olmadığını söylediler" diyor.

Bu arada, kibrit çöplerinden yapılmış en uzun Eyfel Kulesi replikası rekoru Lübnanlı Toufic Daher'e ait. 6.53 metre yüksekliğindeki model 11 Kasım 2009 tarihinde Guinness Dünya Rekorları Günü vesilesiyle Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki City Mall'da tanıtıldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT