8 eyalette 28 kişiye gönderildi: Almanya’da iki yılda 99 ırkçı tehdit mektubu

8 eyalette 28 kişiye gönderildi: Almanya’da iki yılda 99 ırkçı tehdit mektubu

Almanya’da 2018 yılından bu yana ırkçı içerikli 99 tehdit mektubunun yollandığı belirlendi. Mektupların çoğu ırkçı NSU 2.0 imzasıyla yollandı.

Federal Almanya’da ırkçı içerikli mektup ve iletilerin artması üzerine başlatılan soruşturmalar, 2018 yılından bu yana 99 kez ırkçı tehdit mektuplarının yollandığı sonucunu verdi. Mektuplardan 82’sinin, Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün devamı olduğu izlenimi veren NSU 2.0 imzasıyla postalandığı  kaydedildi. 

Deutsche Welle Türkçe’ye göre, Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, Wiesbaden’de eyalet parlamentosu içişleri komisyonunda bir açıklama yaparak, mektupların 8 eyalette toplam 28 kişiye yollandığının tespit edildiğini aktardı. 

DİJİTAL TEHDİTLER

Parlamento bünyesinde oluşturulan soruşturma komisyonunda bilgi veren Beuth, mektupların ağırlıklı olarak elektonik posta ile yollandığını, ancak faks ve SMS’in de tercih edildiğini kaydetti. Bakan, tehdit yazılarının 10’unun SMS veya internet iletişim kanalları aracılığıyla yollandığını da sözlerine ekledi.

2018’den bu yana çoğu kadın olmak üzere kamuya mal olmuş politikacı, sanatçı, hukukçu, akademisyen ve benzeri kişiler NSU 2.0 imzasıyla yollanan tehdit mektupları alıyor.

Mektupların yollandığı bazı kişilerin iletişim bilgilerinin gizli olması, söz konusu kişilerin adreslerine nasıl ulaşıldığına ilişkin kuşkuları artırırken, mektup yollanan bazı kişilerle ilgili Frankfurt Emniyeti’ndeki bilgisayarlar üzerinden kişisel bilgileri ile ilgili tarama yapıldığı ortaya çıkmıştı.

İDİL BAYDAR VE SEDA BAŞAY-YILDIZ

Tehdit mektubu alanlar arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth da yer alıyor. Onun dışında Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier’e de tehdit gönderildiği bildirildi. Berlinli komedyen İdil Baydar da tehdit mektubu almıştı. NSU davasının müdahil avukatlarından Seda Başay-Yıldız da 2018 yılında ırkçı tehdit mektupları aldığını açıklamıştı.

NSU 2.0 imzasıyla aşırı sağcı tehditler gönderen kişi veya gruplar, 2000-2006 yılları arasında  8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi katleden ve varlığı 2011’de gün yüzüne çıkan aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)  örgütünün devamı izlenimi yaratıp, başta solcu ve Yeşiller olmak üzere ırkçılıkla mücadele eden politikacıları, sanatçıları, hukukçuları ve akademisyeleri ve benzeri şahsiyetleri hedef alıyor ve onlar ile ailelerini öldürmekle tehdit ediyor.

+49 – WİESBADEN

FOTO:  Scott Graham on Unsplash

HABERE YORUM KAT