49 Euro'luk biletten sonra 29 Euro'luk bilet yolda

49 Euro'luk biletten sonra 29 Euro'luk bilet yolda

Sonbahardan itibaren öğrenciler, kursiyerler ve gönüllüler için Bavyera'da ucuz bir toplu taşıma bileti olması planlanıyor.

1 Eylül'den itibaren Bavyera'da toplu taşıma için 29 Euro'luk indirimli bir bilet olması planlanıyor.

Süddeutsche Zeitung (SZ) , kursiyerlere ve öğrencilere ek olarak, biletin gönüllü hizmet veren kişilere de yönelik olması gerektiğini yazdı. Bu, örneğin gönüllü bir sosyal yıl veya gönüllü bir ekolojik yıl mezunları için geçerli olacak. Bilet aylık olarak iptal edilebilmeli ve sadece Bavyera'da değil, Almanya'nın her yerinde geçerli olması bekleniyor.

Ocak ayının sonunda Ulaştırma Bakanlığı 29 avroluk biletin satışa sunulacağını açıklamış ancak henüz bir detay vermemişti. Biletin 2023/24 kış döneminden itibaren satışa sunulmasının hedeflendiğine dikkat çekildi .

Diğer federal eyaletlerdeki gençler için 29 euroluk bilet

Aşağı Saksonya, Thüringen ve Saarland gibi diğer federal eyaletlerde de Bavyera'dakine benzer planlar mevcuttur. Saarland'da bilet 1 Mayıs'ta başlıyor. 

Ulaştırma Bakanı Christian Bernreiter'in (CSU) herhangi bir ayrıntı vermeden önemli miktarda fon kullanılacağını söylediği aktarıldı. Raporda belirtildiği gibi, 29 euroluk biletin yerel dönem biletine karşı mahsup edilmesi planlanıyor. Öğrenci birlikleri, ulaşım dernekleriyle hala bu konuda müzakere yapıyorlar.

 

 

HABERE YORUM KAT