49 Euro'luk bilet satışa çıkıyor: Ne zaman başlayacak, nereden alınacak ? İşte tüm ayrıntılar...

49 Euro'luk bilet satışa çıkıyor: Ne zaman başlayacak, nereden alınacak ? İşte tüm ayrıntılar...

9 avroluk biletin halefi geliyor: Federal Konsey, ülke çapında geçerli 49 euroluk biletin tanıtımını ve finansmanını onayladı.

Almanya'da enerji krizinde milyar euroluk yardım paketinin bir parçası olarak, federal ve eyalet hükümetleri bu yıldan itibaren ayda 49 euroluk bir bilet üzerinde anlaşmışlardı. Bilet, özellikle işe gidip gelenler için yerel toplu taşımayı daha çekici hale getirmeyi amaçlamakta.

Ne zaman gelir? Nerelerde geçerlidir? Nerede mevcut? En önemli soruların cevapları...

49 euroluk bilet ne zaman çıkacak?

49 avroluk bilet 1 Mayıs 2023'te kullanıma başlayacak ve Almanya genelinde geçerli olan aylık bilet 3 Nisan'dan itibaren satışa çıkacak. Federal ve eyalet hükümetlerinin her biri, ulaşım şirketlerinin düşük fiyat nedeniyle uğradığı gelir kaybının yarısını tazmin etmek istiyor. Federal hükümet, 2023'ten 2025'e kadar olan biletin finansmanına yılda 1,5 milyar euro katkıda bulunacak, diğer yarısı federal eyaletler tarafından ödenecek.

Bilet yerel veya bölgesel ulaşım için Almanya genelinde geçerli mi?

49 avroluk bilet Almanya genelinde yerel ve bölgesel otobüsler ve trenler için geçerlidir. Bir örnek: Hamburg'da Hamburger Verkehrsverbund'dan alınan bir biletle, Bavyera'daki bölgesel trenler veya Berlin'deki metro da kullanılabilir. Bilet, Hamburg limanı feribotlarında da kabul edilmektedir. Schleswig-Holstein Kuzey Denizi adalarına giden feribotlar ve ICE, IC veya EC gibi uzun mesafeli trenler dahil değildir.

49 euroluk bileti nereden alabilirim?

Deutschlandticket, yalnızca dijital olarak aylık abonelikte mevcuttur. 3 Nisan'dan itibaren ulaşım şirketlerinin uygulamaları veya web siteleri aracılığıyla, demiryollarından ve müşteri merkezlerinden edinilebilir . 49 Euro hesaptan aylık olarak tahsis edilir. Müşteriler, bileti akıllı telefonlarında bir uygulama aracılığıyla veya bir çipli kartta ya da bir geçiş dönemi için kağıt bilet olarak alırlar. Halihazırda bir aboneliğiniz varsa, ulaşım derneğinize otomatik geçiş olup olmayacağını sormalısınız.

Fiyat ne kadar süre 49 Euro'da kalacak?

Ne kadar süreceği konusunda henüz kesin bir açıklama yapılmadı. 49 Euro sadece tanıtım fiyatı. 2023'ten sonraki yıllar için, federal ve eyalet hükümetleri, kararlaştırılan hibeler ve bilet geliri ile finansmanın nasıl sağlanacağını birlikte netleştirmek istiyor. Bu nedenle daha sonra artışlar olabilir.

Artı49

HABERE YORUM KAT