40’ından sonra kilo vermek: Bu yiyeceklerden kaçınmalısınız

40’ından sonra kilo vermek: Bu yiyeceklerden kaçınmalısınız

Yaşlandıkça kilo vermek çok zor gibi görünebilir. Ancak küçük değişikliklerle kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Yaşlandıkça kilo vermek giderek zorlaşır. Aktif olan insanlar bile genellikle 30 yaşından itibaren kas kütlelerini kaybeder ve bunun yerine yağ alırlar. Metabolizma yavaşlar ve kalori ihtiyacı azalır.

Ancak umutsuzluğa kapılmaya gerek yok küçük değişikliklerle kilo alımını engelleyebilirsiniz. Kilo vermek isteyen herkes için öncelikle egzersiz şart. Bunun yanında dengeli beslenmede büyük bir rol oynar.

DİYABET RİSKİNDE ARTIŞ

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar "boş" kalori olarak kabul edilir çünkü vücut için hiçbir besin değeri yoktur. Lif, vitamin veya mineral içermezler. Ayrıca yüksek glisemik indekse sahiptirler, bu da yemekten sonra kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. Bu nedenle diyabet gibi bazı hastalık riskleri artabilir. Birçok ülkede karbonhidrat alımının büyük bir kısmı bu gıdalardan oluşuyor.

Bununla birlikte, tatlılar, beyaz ekmek veya makarna gibi bazı gıdalardan tamamen kaçınmak en iyisidir. Bu gıdalar çok fazla sağlıksız karbonhidrat içerir. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar olarak bilinirler çünkü birçok katkı maddesi içerirler.

KAÇINILMASI GEREKEN GIDALAR

Bisküviler, kekler ve hamur işleri: Çoğu unlu mamul çok fazla şeker içerir. Bunun yerine meyve yenilmesi tavsiye edilir.

Tatlılar, çikolata ve dondurma: Bu yiyeceklerin sağlıksız olduğu sır değil. Meyve burada da iyi bir ikamedir.

Şekerli müsli veya tahıl gevrekleri: Bu ürünler genellikle çok fazla işlenmiş karbonhidrat içerir. Daha sağlıklı alternatifler işlenmemiş yulaf ezmesi veya doğal kepekli ürünlerdir.

Beyaz ekmek: Kepekli veya tam buğday ekmeği daha iyi bir seçenektir.

Makarna: Yine kepekli veya kepekli buğday makarnası daha sağlıklıdır.

Patates kızartması ve patates cipsi: Yağsız ve düşük sodyumlu cipsler sağlıksız karbonhidrat içerir. Alternatif olarak tatlı patates veya siyah fasulye cipsleri tüketilebilir.

Kepekli ürünler de çoğu durumda beyaz unlu ürünlerden daha iyi bir seçenektir. Ayrıca ısırgan otu çayında bulunanlar gibi toksinler kilo verme sürecinizi destekleyebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT