28 Şubat davasının avukatı: 'Dilekçeye 'Darbeci değiliz, özür dileriz, hata ettik' yazın affedileceksiniz' dediler

28 Şubat davasının avukatı: 'Dilekçeye 'Darbeci değiliz, özür dileriz, hata ettik' yazın affedileceksiniz' dediler

28 Şubat davasında hüküm giyen askerlerin avukatı Aykanat Kaçmaz, emekli paşalara “Darbeci değiliz, özür dileriz, hata ettik” şeklinde bir yazı yazmaları karşılığında af verileceğini söyledi.

özcü gazetesinden Aytunç Erkin, bugünkü köşe yazısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın emekli Korgeneral Vural Avar'ın cezaevinde hayatını kaybetmesi ile ilgili yaptığı şu açıklamayı hatırlattı:

Sayın Cumhurbaşkanımız Vural Avar'la ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi. Biz merhum Avar'a bu dileği ilettik. Çünkü müracaat etmesi gerekiyor sürecin başlaması için. Fakat başlangıçta müracaat etmedi. Rahmetli oluşundan, yani çok az bir süre önce müracaatı oldu. Biz hemen işlemleri başlattık. Ve süratle işlemlere tekemmül ettirmeye sürdürürken bu arada rahmete kavuştu.

Konuyu davanın avukatlarından Aykanat Kaçmaz'a sorduğunu bildiren Erkin, şu yanıtı aldığını aktardı:

Yakın bir tarihte cezaevinde ziyaret ettiğim komutanlar birkaç gün öncesinde cezaevi yönetiminin kendilerine bir yazılı (resmi) bildiri olmadan çağırıp konuştuklarını söyledi.  Bir dilekçe ile başvurarak 28 Şubat sürecinde hata edildiği, yanlış anlaşıldıkları, amaçlarının darbe olmadığı şeklinde esasen özür nitelikli bir başvuru yazarlar ise Cumhurbaşkanı'nın kendilerini affedeceklerini ya da Adli Tıp süreçlerinde (o dönemde biz avukatlar sağlık nedenlerini gerekçe göstererek infaz durdurma talep etmiştik, komutanlar da hastanelere gidip geliyor idi) infaz erteleme ya da af çıkabileceğini kendilerine beyan ettiklerini ifade ettiler. Kendilerinin ise, ‘af değil, adalet istiyoruz' diyerek af talebini reddettiklerini bildirdiler.

Avukat Kaçmaz müvekkilleriyle bu görüşmeyi üç ay önce yaptığını anlattı ve sonrasında diğer cezaevlerinde kalan hükümlülere de aynı teklifin gittiğini söyledi:

Aynı telkin (af için dilekçe verilmesi) diğer cezaevlerinde de yapıldığını sonrasındaki günlerde öğrendik. Muhtemelen siyaseten ‘28 Şubat darbecileri af dilediler' denilerek dilekçeleri kullanılacak, yandaş medyada boy boy yer alacaktı. Ancak belirttiğim şekilde komutanları bir suç işlemediklerini bildiklerinden ve suçun içinde yer almadıklarından af diler durumuna düşmediler.

Erkin, şöyle devam etti:

“Şimdi gelelim Adalet Bakanı Bozdağ'ın açıklamalarına. Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımız Vural Avar'la ilgili özel af yetkisini kullanmak istediğini bana söyledi ve süreci başlatmamızı da istedi” bilgisini verdi. Avukat Kaçmaz “gerçek dışı” dedi. Neden mi? Dinleyelim:

“… Öncelikle Cumhurbaşkanının af yetkisini kullanması için ilgili kişinin başvurusuna gerek yoktur. Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır şeklindeki (Anayasa Madde: 104/16) madde hükmünden de anlaşılacağı üzere bu yetki tek başına kullanılan yetkilerdendir ve resen de kullanılabilecek yetkilerdendir. Yani ilgilinin talebi olmasa da (ilgili af edilmek istemese de) bu yetki kullanıldığında cezaevinden gönderilir.

Yazının tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT