2023 yılı için emeklilik değişiklikleri: Zam, katkı limiti ve vergilendirme

2023 yılı için emeklilik değişiklikleri: Zam, katkı limiti ve vergilendirme

2023 yılında emekliler ve mevduat sahipleri için bazı değişiklikler olacak. Haberimizin devamında emeklileri hangi yenilikleri beklediğini bulabilirsiniz.

2023'ün başlamasıyla birlikte, yasal sigortaya ödeme yapan alıcılar ve çalışanlar için emekli maaşında bazı değişiklikler olacak. Katkı payı değerlendirme tavanı, ortalama maaş ve vergilendirmede yapılan ayarlamalara ek olarak, emekli maaşlarında bir artış yaşanacak.

Emekli maaşına son zam Temmuz 2022'de gerçekleşti. Şimdi ise birçok emekli daha fazla maaş bekleyebilir. 

2023'ten itibaren emeklilik maaş değişiklikleri: Katkı değerlendirme limiti artacak

Genel emeklilik sistemindeki katkı payı değerlendirme limiti 1 Ocak 2023'te yükseltilecek. Bu, federal hükümet tarafından açıklandı. Katkı değerlendirme limiti, sigorta için maaştan kesinti yapılan belirli bir miktardır. Çalışanların gelirleri, katkı payı değerlendirme limitine kadar katkı payına tabidir, bunun üzerindekiler katkısızdır.

Alman Emeklilik Sigortası Derneği sözcüsü Katja Braubach, "Katkı değerlendirme limiti artarsa, ödenecek mümkün olan en yüksek katkı payı da buna göre artar" dedi. 

Genel emeklilik sigortasında katkı değerlendirme limiti 2023'ten itibaren ayarlanacak. Yeni federal eyaletlerde bu 7100 Euro (2022: 6750 Euro) ve eski federal eyaletlerde ise aylık 7300 Euro'dur (2022: 7050 Euro). Emekliliğiniz için daha fazla para ayırmak istiyorsanız, bireysel emeklilik planı iyi bir seçimdir.

2023'ten itibaren emekli maaşı alanlar için neler değişecek?

Yeni yılın başında, sözde "ortalama ücret" de yeniden artacak - 2022'ye kıyasla yüzde on bir. Ortalama maaş, tüm emeklilik sigortalılarının Almanya'da ortalama olarak ne kadar para kazandığını gösterir. 2022'de 38.901 Euro idi, 2023'te 43.142 Euro’ya yükselecek. 

Braubach :“Ortalama kazançlar, çalışanların emekli maaşlarının hesaplanmasında tam olarak bir kazanç puanı alabilmeleri için elde etmeleri gereken kazançları yansıtır. Bir ödeme noktası, şu anda 36,02 Euro'luk bir aylık emekli maaşına karşılık geliyor” dedi. Çalışanlar için bu, somut olarak aynı maaş için daha az emeklilik puanı alacakları anlamına gelir. 

Emeklilik reformunun bir parçası olarak, emeklilik katkı payları da 2023'ten itibaren tamamen vergiden düşülebilir olmalıdır. Bu, Federal Maliye Bakanlığı'nın yıllık vergi kanunu taslağından ortaya çıktı ve üçüncü yardım paketinin bir parçası olarak sunuldu. Amaç çifte vergilendirmeyi önlemek.

Bir sonraki emekli maaşı artışı 2023'te gelecek

Temmuz 2022'den sonra, 2023 yazı için başka bir emekli maaşı artışı da duyurulacak. Bu plan, federal hükümet tarafından hazırlanan bir emeklilik sigortası raporuna dayanmaktadır. Ukrayna'daki savaş enerji maliyetlerinin fırlamasına neden oldu ve enflasyon rekor seviyelerde seyrediyor. Aralık 2022'de emekli olan kişiler bu nedenle bir enerji ödeneği alacak.

Emekli maaşı artışı 2022

-Batı Almanya yüzde 5,35

-Doğu Almanya yüzde 6,12

Ancak bunun sonucunda ücretler de yükselecek. Emekli maaşı ücret gelişmelerine dayalı olduğu için 2023'te bunun da hızla artacağı varsayılabilir. 

Çalışma Bakanı Bild am Sonntag'a verdiği demeçte resmi bir tahmine göre, bildirdiğine göre, yasal emekli maaşı Temmuz ayında Batı Almanya'da yaklaşık yüzde 3,5 ve Doğu Almanya'da yüzde 4,2 oranında artacak. Bu, 2022 emeklilik sigortası raporunun taslağından ortaya çıkıyor. Ancak, kesin veriler hala eksik.

Mevcut planlara göre 2022 emeklilik sigortası raporu 30 Kasım'da kabine tarafından kararlaştırılacak. Federal Meclis ve Federal Meclis daha sonra 2023'te emekli aylığının artırılmasını görüşecek.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: markusspiske Unsplash

HABERE YORUM KAT