2022 yardım paketi: Hartz IV ne kadar olacak ve ne zaman ödenecek ?

2022 yardım paketi: Hartz IV ne kadar olacak ve ne zaman ödenecek ?

Federal Hükümet aldığı bir kararla, Hartz IV alıcılarına ek olarak tek seferlik 200 Euro’luk bir ödeme yapmaya karar verdi.

Federal İstatistik Dairesi'ne göre, Almanya'da enflasyon şu anda Nisan ayında yüzde 7,4 olarak belirlendi. Bu oran, bir alışveriş maliyetinin ortalama yüzde 7,4 arttığı anlamına geliyor. 

Artan maliyetler nedeniyle Federal Hükümet, Hartz IV standart ücretine ek olarak, tek seferlik 200 Euro’luk bir ödeme yapmaya karar verdi. 

Hartz IV alıcılarına 200 Euro'luk sübvansiyon

Her Hartz IV alıcısı, standart ücrete ek olarak tek seferlik 200 Euro'luk bir ödeme alacak. Bu karar, Federal Kabinenin 27 Nisan Çarşamba günü kabul ettiği bir yasa taslağından çıkıyor. Daha önce bu miktar 100 Euro olarak planlanmıştı, şimdi ise miktar şaşırtıcı bir şekilde arttı.

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil şunları söyledi: “Pandeminin etkileri ve artan yaşam maliyeti, devlet desteğine bağımlı olan insanları özellikle zorluyor. Bu nedenle, zor durumdaki insanlara destek olmak için sosyal güvenlik sistemlerinden yararlanan herkes için tek seferlik ödemeleri 200 euroya çıkarıyoruz.”

Federal Çalışma Bakanlığı'na göre, tek seferlik ödeme Temmuz 2022'de yapılacak. Ancak henüz net bir ödeme tarihi verilmedi.

Ortak Refah Derneği, hükümetin ek ödenek kararına rağmen eleştiride bulundu. Dernek yaptığı basın açıklamasında: “Düşük gelirli hane halklarına yapılan yardım tamamen yetersiz. Hartz IV gibi asgari güvenlik yardımları standart oranlarda artırılmalıdır. Aylardır eriyen satın alma gücü, kelimenin tam anlamıyla en yoksulları umutsuzluğun eşiğine getiriyor” dedi. 
 

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - markusspiske

HABERE YORUM KAT