2021’in Almanya güzeli, iki çocuk annesi Anja Kallenbach

2021’in Almanya güzeli, iki çocuk annesi Anja Kallenbach

Miss Germany organizasyonu toplumsal değişim ve feminist hareketin de etkisiyle güzellik seçim kriterlerini tamamen değiştirdi.

ALMANYA’da 100 yılı aşkın bir geçmişi olan ‘Miss Germany’, geçen yıldan bu yana klasik bir güzellik yarışması olmaktan çıktı ve kriterlerde birçok değişikliğe gitti.

Bundan böyle Miss Germany yarışmasında kadınların dış güzelliğinden çok kişisel gelişimi ve başarıları dikkate alınıyor. Yarışma öncesinde verilen geleneksel nezaket kuralları eğitimi, erkeklerin çoğunlukta olduğu jüri önünde bikiniyle yürümek gibi kriterler uygulanmıyor. Üstelik geçtiğimiz yıldan bu yana anne olan kadınlar da yarışmaya katılabiliyor.


İşte Miss Germany organizasyonunun belirlediği yeni güzellik yarışması kriterleri:

‘Aile ve Ev’, ‘Seyahat ve Doğa’, ‘Aktivite ve Sağlık’, ‘Bakım ve Güzellik’, ‘Yaratıcılık ve Girişimci Ruh’, ‘Tarz ve Moda’, ‘Yemek Kültürü’ ve ‘Sosyal Angajman’. Kadınların sosyal yaşamdaki başarıları ve mücadeleci özellikleri daha fazla puan almasına neden oluyor. Ancak bunların arasından özellikle ‘aile’ ve ‘bakım’ gibi kriterler, yine kadınlar için klişe kriterler olduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Bu yıl finalistler arasında obez insanların dışlanmasına karşı mücadele eden, cinsel saldırı mağduru, ‘Yehova’nın Şahitleri’ tarikatından kaçan ve hatta bağırsak ameliyatı geçirip yapay bağırsakla yaşayan kadın finalistler bile bulunuyordu. Ancak bu yeni kriterlerle güzellik yarışmasının ne kadar ilgi göreceği ise tartışma konusu.

2021’in Almanya güzeli, iki çocuk annesi Anja Kallenbach

Miss Germany güzellik yarışması bu yıl korona kısıtlamaları nedeniyle seyircisiz ortamda yapıldı. Yarışmanın yeni kriterlerle hafta sonu düzenlenen finalinde 2021’in Almanya güzeli, iki çocuk annesi Anja Kallenbach seçildi. Kallenbach, Miss Germany yarışmasının 16 finalisti arasında Thüringen eyaletinin birincisi olarak yer aldı. Ortaokulu bitirdikten sonra meslek eğitimi yapan Kallenbach, daha sonra öğrenim hayatına başladı ve İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest meslek hayatına atılan Kallenbach, ortağıyla birlikte iki adet bisiklet dükkânı işletiyor. Baden-Württemberg eyaletine bağlı Rust kentinde düzenlenen yarışmanın finaline, Kallenbach ile birlikte Berlin güzeli Katharina Wohlrab kaldı. İzleyiciler ve jüri, aplikasyon üzerinden birinciyi belirledi. Jüride Cosmopolitan dergisi genel yayın yönetmeni Lara Gonschorowski, yazar Riccardo Simonetti, iş kadını ve Federal Meclis eski milletvekili Dağmar Wohrl, iş kadını Karo Kauer ve boksör Zeina Nassar da yer aldı.
 

 

HABERE YORUM KAT