14 yaşındaki çocuk aşırı baharatlı tortilla cipsi yiyince öldü

14 yaşındaki çocuk aşırı baharatlı tortilla cipsi yiyince öldü

Aşırı baharatlı tortilla cipsi yeme cesareti yıllardır internette dolaşıyor. ABD'de bu durum bir gencin ölümüne yol açtı.

ABD'de 14 yaşındaki bir çocuk aşırı baharatlı tortilla cipsi yemesi sonucu hayatını kaybetti. Worcester'dan Harris Wolobah, katılımcıların kamera karşısında dünyanın en acı iki biberiyle tatlandırılmış bir cips yediği ve sosyal medyada cesaret testi olarak adlandırılan “One Chip Challenge”a katıldı. Saatler sonra hayatını kaybetti.

Yayınlanan otopsi raporuna göre, çocuk “yüksek konsantrasyonda kapsaisin içeren bir gıda maddesi” tükettiği için kalbi durdu. Bu, örneğin acı biber, biber ve acı biberde bulunan baharatlı bir maddedir. Otopsi raporu ayrıca 14 yaşındaki çocuğun doğuştan bir kalp kusuru ve patolojik bir kalp büyümesi olduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla her ikisi de ölümüne katkıda bulunmuş olabilir.

ÜRETİCİ FİRMA AÇIKLAMA YAPTI

“Cesaret testi kapları” tabut şeklindeki ambalajlarda satılıyor ve her birinde sadece bir çip bulunuyor. Üretici Paqui'nin ambalajı üzerinde bir kafatası ve çapraz kemikler tasvir ediliyor. Üreticinin bir sözcüsü Washington Post'a yaptığı açıklamada “Harris Wolobah'ın ölümünden derin üzüntü duyduk ve ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz” dedi. Sözcü, “meydan okumanın yalnızca yetişkinlere yönelik olduğunu ve çocuklara ya da baharatlı yiyeceklere karşı hassas olan veya sağlık sorunları yaşayan kişilere yönelik olmadığını” da sözlerine ekledi.

Aslında, “One Chip Challenge” TikTok gibi çevrimiçi platformlarda, özellikle gençler arasında bir trend haline geldi. Bu furya Almanya'daki çocuk ve gençleri de hastanelik etti. Garmisch-Patenkirchen'de geçtiğimiz sonbaharda iki kız çocuğu hastanede tedavi edilmek zorunda kalırken, Euskirchen'de sağlık görevlileri Ağustos ayında çok sayıda öğrencinin nefes darlığı çekmesi nedeniyle bir okula gitmek zorunda kaldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT