100.000 Euro’ya kadar para cezası! İşte cezası çok yüksek olan beş bahçe işi...

100.000 Euro’ya kadar para cezası! İşte cezası çok yüksek olan beş bahçe işi...

Almanya’da bazı bahçe işlerinin her zaman yapılmasına izin verilmiyor hatta bazılarını yapmak tamamen yasak. Peki hangi bahçe işinin ne zaman yapılması gerekiyor?

Tatilde çim biçmek veya yazın ağaç kesmek iyi bir fikir mi? Almanya’da pek çok bahçe işine gürültü oluşturması veya hayvanları ve doğayı tehlikeye atması sebebiyle yalnızca belirli zamanlarda izin verilir. İlgili düzenlemeler ve yasalar, tek tek federal eyaletler veya belediyeler tarafından belirlenir. Yürürlükteki düzenlemeleri ihlal edenler bazen çok yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler. 

1.Pazar günleri ve resmi tatillerde çim biçmek

Gürültülü çim biçme makineleri, çit budama makineleri veya yaprak üfleyiciler gürültü oluşturdukları için  yalnızca hafta içi 09:00-13:00 ve 15:00-19:00 saatleri arasında kullanılabilir. Daha sessiz eko etiketli cihazların kullanımına ise sabah 7'den akşam 8'e kadar izin verilir. İhlaller 50.000 Euro'ya kadar para cezasına çarptırılabilir.

2.Çitlerin kesilmesi
1 Mart'tan 30 Eylül'e kadar bahçe çitlerinin kesilmesi yasa.. Bu yasa, Federal Doğa Koruma Yasası (BNatSchG) paragraf 39, paragraf 5'te düzenlenmiştir. Belirtilen tarihlerde çitini kesenler 50.000 ila 100.000 Euro arasında bir para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Öte yandan, kuşları veya içinde yaşayan diğer hayvanları rahatsız etmemeleri koşuluyla, bahçe bakımına tüm yıl boyunca izin verilir. Bu durum, ağaçlar, canlı çitler, çalılar ve diğer odunsu bitkiler için de geçerli.

3.Ağaç kesmek
Almanya'da ağaçlar özel korumaya tabidir, bu nedenle kendi mülkünüz de dahil olmak üzere bir ağaç kesmenize izin verilmez. Örneğin, meyve ağaçları hariç, yaklaşık 60 ila 80 cm gövde çevresi olan yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlar genellikle korunur. Her bir federal eyalet tarafından korunan ağaçların bir listesi oluşturulmuştur. Bu nedenle ağaç kesmek için izin almanız gerekip gerekmediğine dair ilgili makamla görüşmeniz önerilir. Aksi takdirde 50.000 Euro’ya kadar bir cezayla karşılaşabilirsiniz.

4.Bahçe atıklarını doğaya salmak veya yakmak
Ağaç kesimi artıkları, yapraklar, hafriyat toprağı veya yeşil atıklar gibi bahçe atıkları asla açık havaya bırakılmamalıdır. Bu atıkları doğaya bırakan herkes 300 ila 2.500 avro arasında para cezasına çarptırılır. Yakanlar ise yaklaşık 150 Euro para cezasına çarptırılır. Bahçe atıklarını bertaraf ederken, belediyenizin veya bahçe derneğinizin geçerli yönetmeliklerine uymanız gerekir. Daha küçük çim kırpıntıları ise biyolojik çöp kutusuna veya evde kompost kutusuna atılabilir.


5. Arı kovanı bozmak
Yaban arıları her ne kadar can sıkıcı da olsa onların yuvalarını yok etmemelisiniz veya yuvalarının yerini değiştirmemelisiniz. Aksi takdirde, federal devlete bağlı olarak, 5.000 ila 50.000 Euro arasında para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

 

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash

HABERE YORUM KAT